fbpx

Jana (Pavlenkova) Budkovskaja eeskuju lugu: “Pilk horisonti“

Noorte infoportaali Teeviit augustikuu teemaks on minu elu. Sellega seoses oleme teinud intervjuu Jana (Pavlenkova) Budkovskajaga, et arutada teemadel, kuidas seada ja saavutada eesmärke ja kuidas säilitada head füüsilist ja vaimset tervist.

1. Inimesed tunnevad Teid, kui üht väga tegusat, nutikat ja mõjukat inimest. Millega Te hetkel kõige aktiivsemalt tegelete?

Suur aitäh! Suvi on minu jaoks väga aktiivne aeg ka sellepärast, et me elasime poolteist aastat siin pandeemia tingimustes, mille tõttu paljud asjad olid edasi lükkunud ja nüüd ongi aeg, mil kõik soovivad kõik edasi lükkunud ja ära jäänud asjad ära teha, enne tulevast lockdowni, mis arvatavasti taas meie uksele koputab. Aga kui vastata küsimusele, siis hetkel ma tegelen Station Narva 2021 raames toimuva ettevõtluspäeva ettevalmistustega. Samal ajal tegelen novembrikuus toimuva KinoFFi ettevalmistamisega. Suurem osa minu igapäevastest tegevustest on siiski pühendatud erinevatele projektidele ja nende eestvedamisele/juhtimisele. Suvel püüan ma palju puhata – minu jaoks on puhkus ülimalt oluline, sest see on aeg, millal saan lugeda, joonistada ja natuke spordiga tegeleda. 

2. Millist nõu annaksite noortele, keda huvitab ettevõtlus ja ärijuhtimine ning kes on valmis pühendama iga tunni oma päevast oma eesmärkide saavutamisele?

Esiteks, need noored, kes mõtlevad peale kooli või juba kooli ajal ettevõtluse ja ärijuhtimise peale on minust miljon korda paremad, tugevamad ja targemad. Mina kooliealisena niimoodi ei mõelnud, aga praegu oma kogemusi arvestades oskan soovitada seda, et enda käest tuleb küsimusi küsida. Miks hakkan ma varahommikul midagi tegema? Miks ma tahan ennast ületada? Miks ma tahan teha koostööd kellegagi? Miks ma jätan mõnele peole minemata? Mida ma tahan saavutada? Vastused neile küsimustele peavad olema teid ennast motiveerivad. Olgu see kliimamuutuste tagajärgedega võitlemine või naiste õiguste eest võitlemine, peaasi et eesmärk oleks suur. Väikesed eesmärgid, näiteks rikkaks, ilusaks või õnnelikuks saamine on kergesti saavutatavad ja ebamäärased. Lisaks kõigele tuleb mõelda ka sellele ajale, mis järgneb eesmärgi saavutamisele. Kas jääda paigale või minna edasi? Ettevõtlus ja inimeste juhtimine, igasuguste protsesside käimalükkamine, suurte eesmärkide saavutamine, on võimalik vaid siis, kui sinu jaoks on olemas mingisugune suurem tegur, mille nimel oled nõus asju tegema, mille nimel oled nõus loobuma magusamatest või lihtsamatest asjadest ja mille nimel oled nõus töötama ka sel ajal, kui sind ei kiideta, kui keegi ei märka, mida teed või kui keegi ei like’i ega sheeri sinu postitusi. Seadke enda jaoks eesmärgid ja lihtsalt arvestage nendega kogu aeg!

3. Kust ammutate oma energia (Kust tuleb Teie tohutu tahtejõud ja piiritu energia)?

Kui teete endale selgeks mida ja miks te midagi saavutada tahate, siis ei ole teil vaja energiat ammutada. See on kogu aeg olemas, sest te ei jää kunagi tupikusse, isegi kui olukord on kehv. Teil on ikkagi eesmärk silme ees. Oma eesmärkide poole liikudes tuleb alati vaadata horisonti. Te peate nägema kuhu liigute, teil peab olema selge siht. Kui tead, kuhu tahad jõuda, siis püsib ka motivatsioon, sihikindlus ja energia. Ärge unustage ennast tunnetada ja vaadata, millal peate natuke tagasi tõmbama ehk n-ö akusid laadima. Ettevõtluses tuleb alatasa ennast ületada, aga samas mõõdukalt, ennast peab kuulama, sest kui olete nii vaimselt kui ka füüsiliselt murdumas, läheb ka ettevõtlus nulli. Pere ja sõpru tuleb kuulata, sest nemad näevad kõrvalt kas näete välja veel nagu inimene või on teil vaja natukene rahulikumalt võtta. Hoidke ennast kui ka oma eesmärke!

4. Kas Teil on kindlaid eesmärke, mille poole püüdlete ja mille nimel hetkel tegutsete? 

Jah, ma tean kindlalt miks ma asju teen ja ma võin avalikustada seda väga avameelselt, et minu jaoks on väga oluline, et igal noorel Eestis oleks võrdsed võimalused. Ma usun tehnoloogia jõusse ja ettevõtlusesse, sellepärast teen ma ka hästi palju projekte, et noored leiaksid ennast tehnoloogias, ettevõtluses ja läbi selle avaneksid nende jaoks võimalused. Tehnoloogia aitab maailma ja inimesi, arendab meie aju ja seepärast tegelen ma üleüldiselt tehnoloogia, kõrgtehnoloogia ja süvatehnoloogiaga ehk teadusega. Ma usun, et kultuur ja looming on see, mis abistab meid tehnoloogias ja ettevõtluses. Ilma loomingulisuseta ei saa, ei teaduses ega ka äris hakkama, sest lai silmaring, mitmekesine kontaktide võrgustik ja oskus mõelda teistest erinevalt on see, mis arendab meid nii isiksuse kui ka spetsialistina, töötajana, juhina või kellena iganes. Ma usun, et kui inimesel on seinast-seina hobisid ja valdkondi millega tegeleda, rikastab ta oma elu sellega. Kui üritada hammustada infot väga erinevatest kohtadest ja külgedest annab see palju lisajõudu. Saad teada ja kogeda erinevaid situatsioone, teadmisi ja inimesi.

5. 2019. aastal pälvisite kodanikupäeva teenetemärgi noorte tehnoloogiahariduse edendamise eest. Palju õnne! Milles seisneb noortega töötamise võlu Teie jaoks?

Mulle meeldivad inimesed, aga eriti just noored, sest noored on tohutult kiired info vastuvõtjad. Näiteks gümnaasiumi noortega tegeledes olen ma tähele pannud, et kui nad osalevad mingis projektis, siis tavaliselt aasta-kahe pärast on näha tulemusi nende peal. Minu meelest täiskasvanud on selle koha pealt natukene konservatiivsemad ja inerts on neil palju suurem, kui noortel, sest neil on nii suur pagas juba olemas, neil on teadmisi ja kogemusi. Sest ühelt kohalt teisele hüpata noorena on palju lihtsam kui täiskasvanuna. Noortega on lihtsalt lõbus, sest nad on tavaliselt väga positiivsed ja motiveeritud. Ma tahaksin kindlasti noortele soovitada seda, et kui on soov midagi ettevõtluses käima lükata, sulle meeldivad algatused, sa tahad uusi asju luua/proovida, siis õppige suhtlema, nii noortega, vanematega kui ka omaealistega, sest see annab teile väga hea hüppelaua uute kontaktide, kogemuste ja teadmiste näol. Nii et kindlasti laiendage ja harjutage oma suhtlemiskogemusi/oskusi kui ka suhtlusvõrgustikku!

6. “Terves kehas, terve vaim”. Kas olete selle mõttega nõus? Kui jah, siis mida Teie oma keha jaoks teete? On teil mingi kindel harjumus, mis aitab keha ja vaimu virgena hoida?

Jaa, absoluutselt. Eriti kui tegemist on ettevõtja, teadlase või IT-spetsialistiga, tuleb aru saada, et just teie olete see võtmeisik, kelle peal on koondatud mingid protsessid. Siis kui teid ei ole, jäävad paljud asjad seisma. Palju räägitakse, et asendamatuid inimesi ei ole, aga kindlasti see algatus, millega olete seotud, kaotab aega ja mingisugust vibe’i, mida teie olete andnud. Ehk siis kohe maast madalast õppige ennast tundma, mis teile meeldib, kuidas te olete kõige produktiivsem, mis paneb teid kõikvõimsalt tundma. Minu kogemus näitab, et tuleb teha seda, mis silma särama paneb. Tervis peab olema prioriteet, nii et kui tegelete spordiga siis kindlasti mõelge, kas te teete seda ikka tervise ja heaolu pärast. Ärge endale liiga tehke, mõelge trenni tegemise ajal, kuidas te taastute nii, et oleksite õnnelik ja rõõmsameelne ka peale trenni. 

7. Mida soovitaksite lõpetuseks noortele, kellele on eriolukord väga keeruline olnud ja nüüd on neil soov leida endas taas piisavalt motivatsiooni, julgust ja tahtejõudu? 

Olukord on tõesti olnud väga keeruline ja ma imetlusega vaatan neid noori, kes jätkuvalt ajavad oma asja ja on samal ajal motiveeritud ja julged pealehakkajad. Nemad on minu motiveerijad! Hea moment on võtta aega, mõelda, mida tegelikult elult tahta, mis teid tegelikult võlub. Ärge astuge lihtsalt oma soovidest ja tahtmistest üle, proovige leida see, mis teid päriselt selles maailmas köidab ja mis teile meeldib. Mind abistab näiteks kiirjooga, rulluisutamine, jalgrattaga sõitmine ja on kaks tegevust, mis mind lausa teistmoodi mõtlema panevad. Üks neist on joonistamine ja teine meres ujumine. Need on tegevused, mille ajal ma saan telefonist ja kõikidest inimestest end välja lülitada, müra kaob ja ma saan iseendaga tegeleda. Kui teil on mure, siis kindlasti suhelge ja teile ulatatakse käsi. Eriolukord on/oli väga keeruline ja sellepärast ei tasu arvata, et sellest välja tulemine saab kerge olema.

Lõpetuseks, noored, pilgud oma eesmärkidele ja mõtted sellele, mida elult tahate ja mille nimel olete valmis ennast voodist välja puksima ja midagi ära tegema!

Küsis sisuloome – ja koostöösuhete tiimi liige Mia Britt Williams  

Toimetas sisuloome- ja koostöösuhete tiimi liige Mariliis Lulla 

Artikkel on avaldatud 2021. aastal

.

Skip to content