fbpx

Incluence the good act projektimeeskond: on aeg teha noored ja noorte probleemid kuuldavaks

19.06.2020
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Sotsiaalmeedia võimalused, sotsiaalmeedia normid, instastaarid, internetiturvalisus, häkkerid, meediapädevus, meediaeetika, küberkiusamine – need on vaid mõned märksõnad meediast, mis on kujunenud aja jooksul meie kõigi igapäevaelu suureks osaks. Kas me mõistame nende sõnade täielikku tähendust ning kas me järgime ka nende normidega kaasas käivaid reegleid? Kas meediat interneti kaudu tarbides kindlustame iseenda ja pereliikmete turvalisuse? Saame teada.    

21.sajandi noored omavad pea kõik nutiseadmeid, millega on võimalik „avastada“ kodus diivanil istudes või õhtul kodutöid tehes uusi internetiportaale, veebilehekülgi, stalkida sõpru sotsiaalmeedias, kommenteerida, postitada, jagada ning laikida. Kas alati tasub kõike kommenteerida, jagada ja laikida? Kas kõikidele asjadele peaks alati reageerima? Kui palju peaks internetis surfates mõtlema nii iseenda kui ka sõprade turvalisuse peale? Miks on internetis iseenda turvalisuse tagamine tähtis? Kuidas mõjutab see küberkiusamise vähendamist? Kas ja kui palju mõjutavad algul süütuna näivad kommentaarid küberkiusu, kiusatavat ja kiusajaid? Kas hoolimata õelatest kommentaatoritest ja internetiohtudest on võimalik pöörata see „nähtamatu“ kuid võimas sotsiaalmeedia maailm enda kasuks? Mis aitaks lõpetada küberkiusamise ning kuidas saaksid inimesed internetis toimuvale kiusamisele ise vastu astuda?

Need küsimused panid meie „Influence the good acti“ projekti meeskonda sügavalt mõtlema ja arutlema üleüldiselt meediapädevuse teemadel ning sealt tuligi noorsootöötaja ettepanekul mõte kirjutada Ideeviidale vahva projekt, mis puudutaks eelnevalt välja toodud teemasid, vastaks selleteemalistele küsimustele ning muudaks konverentsi noortele huvitavaks ja kaasahaaravaks. Meie projekti eesmärgiks on tuua noorteni kuulsad influencerid, kes vastaksid ausalt ja ilustamata küsimustele, mis puudutavad nii kaudselt kui otseselt meie turvalisust, nii verbaalselt kui ka sotsiaalmeedia vahendusel.

Internetiturvalisus ja meediapädevus pole in-teemad noorte jaoks ent paratamatult käsitletakse neid koolis igavalt ja tuimalt ning lõppkokkuvõttes pole sellest kummalegi osapoolele kasu. Ürituse eesmärgiks on teha probleemid kuuldavaks ja vähendada õelutsemist meie ümber, samal ajal rõhudes ka internetis toimuvale. Oleme piisavalt kokku puutunud küberkiusamise või internetis turvalisuse eiramisega, et sellest projekt kirjutada. Konverents ja sellega seotud tegevus on suunatud peamiselt meie eakaaslastele ehk siis 2.-3. kooliastmele Kääpa Põhikoolis, kui ka lähipiirkonnas olevate maakoolide aktiivsetele noortele. Usume, et kui neid olulisi teemasid käsitlevad eakaaslased ning iidolid, on lootust helgemale tulevikule. Projektil on ka omaenda Instagram`i lehekülg, follow`ides @influence_the_good_act saate olla meie tegevustega kursis.

 Need ajad on möödas mil koolikiusamine lõppes koolimaja seinte vahel või mil kuulsust kogusid vaid estraaditähed ning poliitikud. Kahjuks ei lähe noortele korda enam mõttetu moraali lugemine ning paraku vaadatakse mööda loosungitest nagu „Ära kiusa!“ või „Kiusamine pole äge!“.
On aeg teha noored ja noorte probleemid kuuldavaks ning pöörata tähelepanu meie turvalisusele, seejuures pidades meeles ka interneti positiivseid külgi! Mitte miski ei muutu kui me ise ei tee ning sellepärast tuleb suhtuda kiusamisse, olgu see siis internetis või väljaspool seda, väga kriitiliselt ning otsida ise lahendusi selle vähendamiseks. Tulevik on noorte kätes ning meil tuleb endil luua selline tulevik, kus oleks meil kõigil hea ja turvaline elada. Usume, et kui me suudame tagada internetis viisakuse ning turvalisuse, muutuks selle keskkonna paremaks muutmine noorte seas veelgi enam popimaks. Influence the good act!

Eliisabet Raju, 13, Influence the good act´i projektijuht.

Küsis noorteinfoportaali Teeviit sisuloome tiimi koordinaator Maris Praats 2020.aastal.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus