fbpx

Kogemuslugu hea eeskuju Vladislaviga: iga ebaõnnestumine on õppimise võimalus

11.12.2020
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Noorteinfoportaali Teeviit üheks teemaks on väärtused. Seekord jagame Vladislav Virtoneni lugu Hea eeskujuks saamisest.

Räägi veidi, millega sa tegeled? 

Juhin sotsiaalset ettevõtet Edukoht, mis leidis päevavalgust 8 kuud tagasi ning mina olen seal kaasasutaja. Edukoht õpetab kohalikke noori vanuses 10-17 aastat programmeerima läbi mitteformaalõppe. Ettevõttes tegelen mina suhtlemise, finantside haldamise ja ettevõtte juriidilise osaga. 

Korraldan üritusi ning hiljuti olin kaas korraldajaks Hack the Crisis: Youth ehk veebipõhiste häkatonide ja laagrite sarja ja aitasin ka Eesti ÜRO 2020 matkadel. Olen abiõpetaja ACCESS programmis kus õpetame tasuta inglise keelt ja USA kultuuri kohalikele noortele. Mul on hea meel seal oma kogemusi jagada, sest 2 aastat tagasi oli mul endal võimalus sõita  õpilasvahetusega (FLEX programmiga) tasuta USAsse. Nüüd esindan FLEX programmi vilistlasi Narvas ja Ida-Virumaal. Olen abipolitseinik, viin läbi tunde ja aitan kohalikes patrullides. Tegelen ka tõlkimisega – hiljuti Eesti Avatud Noortekeskuste Ühenduse ettepanekul tõlkisin PickUp programmi juhendi vene keelde, et ka venekeelsed noored saaksid oma ideedele rahalist toetust taotleda. Võimalusel tegelen vabatahtliku tööga kohalikel üritustel.

Kuidas jõudsid vabatahtliku tööni?

9. klassis sain teada rahvusvahelistest projektidest ja hakkasin nendest aktiivselt osa võtma. Sain tuttavaks rahvusvaheliste vabatahtlikega kohalikus MTÜs VitaTiim ja tekkis küsimus: “Miks inimesed tulevad aastaks Ida-Virumaale vabatahtlikena?” Siis leidsin ka endale võimalused, et vabatahtliku tööga alustada ja läbi enda kogemuse aimu saada, mis see täpsemalt endast kujutab. Selgus, et vabatahtlik töö võib mulle anda võimaluse proovida sellist tegevust, millega mujal tegeleda ei saaks. Läbi vabatahtliku töö olen avardanud enda mõttemaailma, õppinud kuidas inimestega suhelda, kuidas kassat pidada, kuidas oma ideid väljendada ja neid lõpuks ellu viia. 

Teiste vabatahtlikega suheldes sain aru, et need on inimesed kellel on tõeline soov teisi aidata ja selline teguviis teeb neid endid rõõmsaks ning samuti pakub ka ümbritsevatele inimestele rõõmu. 

Tegeled nii paljude asjadega- kuidas enda aega nii planeerid?

Alustuseks peab olema huvi asjade vastu mida sa teed ning seeläbi ei ole need ka otseselt tööasjad.  Naudin seda niivõrd palju, et see ei väsita mind. Seostan neid tegevusi oma eesmärkidega, oma missiooniga.

Lisaks vahetan oma tegevusi – kui terve nädal olen tegelenud näiteks oma ettevõtte juhtimisega ja olen pidanud langetama palju raskeid otsuseid, siis pühendan nädalavahetuse abipolitseiniku tööle, kus peab vastu võtma kiireid otsuseid ning töötama teistsuguse tiimiga. Selline tegevuste vahetus annab mulle tõelist puhkust.

Kuidas teed sina enda valikuid?

Valikuid teen põhinedes oma elu põhimõtetele, eesmärkidele ja missioonile. Veel paar aastat tagasi ei olnud nad väga selged, nii et proovisin võimalikult palju erinevaid tegevusi, et enda jaoks selgitada, mida ma päriselt armastan ja mis mulle kõige paremini sobib. Tegin seda enamasti läbi projektide. 

Nüüd on väga lihtne priotiseerida ja otsustada, kas ma võtan mingit võimalust vastu või loobun sellest, sest kui midagi ei lähe kokku minu visiooni, eesmärkide ja väärtustega, siis miks ma peaksin sellega üldse tegelema?

Samas ma nüüd mõistan, et aeg on hästi piiratud ning kui üritan iga asjas meister olla, siis ei saavuta piisavalt palju üheski neist. Tegevuse valimise juures on hästi olulised minu jaoks tunded – vastates küsimusele “Mis on minu suurim kirg, mis mulle kõige rohkem elus meeldib?” saan ausalt otse öelda, et see kirg on praegu ettevõtlus.

Kuidas ületada raskused?

Ma väärtustan elus väljakutseid ning raskused ületan peamiselt meeskonna toel. Ma olen väga õnnelik, et ma ei ole oma suurte raskustega üksinda. Mul on ettevõttes parim meeskond, kellega saame kõikide asjadega koos hakkama. Õpetamises on mul suureks toeks teised õpetajad ja meie vabatahtlikud. Abipolitseiniku töös saan palju toetust politseiametnikelt. Elus ei saaks ma midagi saavutada ilma minu sõprade ja pere toetuseta. 

On hästi oluline ka suhtumine ebaõnnestumistesse – ma usun, et iga kaotus õpetab mulle midagi juurde. Positiivsust aitavad mul omakorda säilitada minu sõbrad ja perekond.

Mis on olnud sinu suurim õnnestumine ja ebaõnnestumine?

Oma 20. sünnipäeval 2 päeva tagasi sain Minerva Schools ülikooli, kuhu võetakse vastu vaid 1% taotlejatest. Mind võeti minu saavutuste, akadeemiliste tulemuste ja  sisseastumiskatsete põhjal. See tõestas mulle, et olen siiamaani liikunud õiges suunas, palju vaeva näinud ja teinud kõik võimalik, et tulevikuks valmis olla. See on praegu minu suurim õnnestumine. 

Ebaõnnestumisi on olnud liiga palju – meie ettevõtte asutamise hetkel ei osanud veel korralikult juriidilist osa haldada, ei osanud efektiivselt suhelda klientide ja tiimikaaslastega. Õpetamise tee algul ei osanud tunde korralikult ette valmistada ja läbi viia. Esimestel väljakutsetel abipolitseinikuna ei teadnud ma, kuidas kriisiolukordades käituda. Ma ei saanud paljudesse programmidesse ja ühte kolledži sisse. Iga ebaõnnestumise pärast küsin tagasisidet ja mõtlen läbi mida saan edaspidi teisiti teha ning nii tekib kogemus. Olen oma elukogemuse saanud just tänu vigadele, seega tuleb mul olla iga väljakutse eest tänulik!

Mis on sinu jaoks väärtus? Mille üle oled tänulik?

Minu väärtused on minu senisest kogemusest tulenevad tõekspidamised, mis toetavad minu elu pikaajalist missiooni. 

Praegu on nendeks näiteks:

– Iga ebaõnnestumine on õppimise võimalus – teen vigu iga päev ja tänu vigadele saan pidevalt enda parimaks versiooniks

– Tohutu positiivsus – väärtustan väikeseid asju ja hetki ning kõike, mis mul elus on. Maailmas on niivõrd palju inimesi kellel on hetkel palju raskem.

– Ma aitan teistel oma potentsiaali avaldada – ma ei jäta oma teadmisi ja oskuseid endale, vaid üritan neid teistega jagada. Teiste aitamine teeb mind rõõmsaks ja usun, et selline käitumine on nakkav. Paljudel ei pruugi elus olla õigeid eeskujusid ning mida rohkem ma aitan, seda rohkem aidatakse ka minu näitel.

– Ma usun sellesse  mida ma teen. Ma usun oma sõpradesse, sest läbi selle saavutavad nad elus rohkem. Usun oma meeskondadesse, sest tean, et kõik koos saame väljakutsetega hakkama. Ma usun paremasse tulevikku!

Kõige rohkem olen tänulik oma sõpradele, kellega koos töötame, arendame üksteist ja meie kogukonda. Olen tänulik minu ebaõnnestumiste üle õppekogemuste eest. Olen tänulik iga pakutud võimaluse eest – Ida-Virumaal, Eestis ja Euroopas on neid eriti palju. Olen tänulik, et olen sündinud Eestimaal.

Kui oluline on sinu jaoks tunnustamine?

Tunnustamine on sama oluline kui puhkus kui on palju tööd. Iga tunnustus meenutab mulle, et minu tegevustel on positiivne mõju teiste eludele ja et minu tegemisi väärtustatakse ja ma ei tee asju niisama. Korrektne puhkamise oskus on samuti hädavajalik – see annab energiat edaspidiseks tegutsemiseks. Mina eelistan füüsiliselt või vaimselt aktiivset puhkust: looduses jalutamist, füüsilist treeningut, veebikursuste läbimist või uudiste lugemist. 

Millised emotsioonid sind valdasid, kui teada said? 

Kui Swedbanki esindaja mainis oma kõnes minu nime siis olin üllatunud ja rõõmus. Mõeldes oma tausta peale – olen väiksest linnast Ida-Virumaalt, olen üles kasvanud ilma vanemateta, mind taheti pärast põhikooli saata otse kutsehariduskeskusesse ning veel enne 9. klassi ei osanud ma korralikult eesti ega inglise keelt. Ma tundsin, et Hea Eeskuju tiitli saamine oli ajalooline hetk minu elus.

Mida tahaksid öelda noorele kes mõtlevad alles mida nad elus teha tahaksid?

Ära karda katsetada ja proovida uusi asju. Kui oled ebakindel, siis osale kohalikus noorteprojektis (Ida-Virumaal on alati valmis sind toetama MTÜ VitaTiim, OBJEKT ja noortekeskused), vaata tasuta programme, kus saab uute inimestega tutvuda ja õppida probleemide lahendamist (Prototron Junior, Hack the Crisis: Youth jne). Kindlasti astu oma mugavustsoonist välja, sest ainult sealt algab tõeline õppeprotsess.

Veel aasta tagasi ei kujutanud ma ette, et kunagi võiksin päris ettevõtjaks saada. Sammhaaval aga õppisin kõike ettevõtluse põhimõtteid – läbi vigade, kaotuste, aga suuresti koos oma suurepärase meeskonnaga.

Anna raamatu soovitusi noortele.

Raamatu soovitused:

Ürita lugeda vähemalt 20 minutit päevas ja alusta sellest, mis sul endal kõige rohkem meeldib – lisaks raamatutele saad laiendada oma maailmavaadet, lugedes artikleid, uudiseid, inimeste lugusid (nt portaalis medium.com).

Ettevõtluse kohta on aga minu meelest parimad:

1. Ivo Remmelg – Kes on tõeline juht? Kirjutatud lihtsas keeles ja viitab maailma parimale ettevõtlusega seotud kirjandusele ja uurimistele.

2. S. Covey – Väga efektiivse inimese 7 harjumust: tagasipöördumine karakteri eetika juurde. Aitab õppida kuidas eesmärkide seadmisel ja saavutamisel tõhus olla. 

3. E. Ries – The Lean Startup. Raamat on sellest, kuidas ehitada päriselt edukat ettevõtet kasutades innovatsiooni.

4. M. Manson – Naljaga tegelemise peen kunst. Ausalt, see suhteliselt lihtsalt kirjutatud raamat muutis mind. Ma õppisin oma prioriteete paremini valima ja väikeste probleemide pärast ilmaasjata mitte muretsema.

5. D. Schwartz – The Magic of Thinking Big. Head nipid sellest kuidas endasse uskuma hakata, kuidas olla positiivsem ja teha rohkem.

6. Simon Sinek – Leia oma miks. Elus ja eriti ettevõtluses on tänapäeval tegevuse põhjus inimestele olulisem, kui tegevus ise.

Küsis noorteinfoportaali Teeviit sisuloome tiimi koordinaator Maris Praats 2020. aastal.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus