fbpx

Harald Lepisk: Leia oma tee ja loo enamat

Veebruar on rahatarkuse kuu, mille jooksul toob Teeviit teieni ka mitmeid persooni- ja kogemuslugusid. Täna kirjutab oma tegevustest ja mõtetest Harald Lepisk, kes on inspiratsiooniblogi Inspiratsioon.ee looja, koolitaja, ettevõtja ja palju muud. Harald räägib, kuidas ta jõudis ettevõtluse juurde ning mis on olnud selles protsessis raske ning mis on olnud kõige nauditavam. Lisaks jagab ta mõtteid ja soovitusi, kuidas ettevõtlusega alustada ja kuidas olla rahatark.


Palun tutvusta end nii nagu Sulle meeldib.

Olen elukutseline inspireerija. Ma liigutan inimesi sõnadega.

Sa kirjutad Inspiratsiooniblogi, oled Elu looming podcasti autor ja koolitaja. Miks sa seda teed ja mis sind igapäevaselt selle tegemisel inspireerib?

Olen loomult uudishimulik. Enda töös saan vestluste, esinemiste ja avastustöö käigus seda uudishimu rakendada ning ühtlasi inimeste elusid paremaks muuta. Kui tean, et suudan luua midagi head, siis on mul kohustus iseenda ees seda luua. Seepärast olen põhitegevuse kõrvalt loonud Inspiratsioon.ee, Kireleidja ja Lugudevestja rakenduse, mitmed e-kursused ning Elu loomingu podcasti.

Kuidas jõudsid ettevõtluseni ehk hakkasid iseenda tööandjaks?

Minu ettevõte sündis tähelepanekust, et on palju elulisi oskusi, mida kooliprogrammist ei leia. Otsustasime äripartneriga teha eksperimendi: kas seda probleemi saab lahendada koolituste kaudu ning kas meie oleme sobivad inimesed selle lahendamiseks? Testisime turgu ja saime kinnituse, et enesejuhtimise ja esinemise koolitusi tahetakse ning meie oleme sobivad inimesed seda pakkuma.

Mis on selles protsessis kõige raskem olnud?

Alustades oled „eikeegi“ ning edasi liikumiseks on vaja panna meeletult energiat enese ja ettevõtte arengusse. Kui praegu tuleb esinemistellimusi sisse rohkem kui jaksan ära teha, siis esimestel aastatel tuli ise aktiivselt otsida võimalusi ja neist kinni haarata. Oluline on tabada ära see enda tee, millega oled valmis lõpuni välja minema ning millele on turul ka nõudlust.

Aga mis on olnud kõige nauditavam?

Ettevõtjana on kõige nauditavam tajutud vabadusetunne – tunne, et saad ise valida kuidas ja mille kallal töötad. Ettevõtjana saan valida enda jaoks paraja arengutempo ja korraldada tööd enda eelistuste järgi.

Miks iga noor peaks kaaluma oma ettevõtte ehk unistuste töökoha loomist ja sellesse järjepidevalt investeerima (nii raha kui aega)?

Paljud praegused töökohad on 10 aasta pärast kadunud. Oluline on võime muutustega kohaneda. Ettevõtja on sellise mõtteviisiga inimene, kes suudab hästi muutustega kohaneda. Ta näeb võimalusi seal, kus teised näevad probleeme. Mitmete valdkondade puhul on ettevõtlus ainus moodus, et teha täpselt seda tööd, mida tahad teha.

Milliseid soovitusi annad noortele ettevõtlusega alustamisel ja sellega seotud arenguraskute ületamisel?

Ole teadlik riskidest ja ära investeeri suuremaid summasid enne, kui oled kindel, et Sinu tootele/teenusele on päriselt ka ostjaid. Leia enda ümber teisi ettevõtjaid, kellelt aeg-ajalt nõu küsida.

Veel üks soovitus noortele – kuidas olla rahatark?

Loo rohkem, tarbi vähem. Esita endale iga päev kontrollküsimus: kas minu praegune tegevus on kulu või investeering? Ehk kas ma praegu kulutan oma aega või loon selle tegevusega lisandväärtust?


Kaanefoto: Harald Lepisk’u erakogu

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus