fbpx

Granaatõun on ainus tervisele kasulik granaat

Eestis leitakse aastas umbes 4000 lõhkekeha ja nendega seoses kehtib vanasõna – parem karta, kui kahetseda. Sina ei pea määrama, kas tegemist on granaadi, miini või mürsuga – see on demineerijate ülesanne. Kuidas siis käituda, kui oled leidnud eseme, mis näeb välja nagu lõhkekeha?

Lõhkekehad võivad olla väga erineva suuruse ja kujuga. Oluline on, et sa kahtlast eset mitte mingil juhul ei liiguta – need on toodetud ju ennekõike sõjapidamise eesmärgil ning mõeldud tapmiseks, vigastuste või suurte purustuste tekitamiseks. Pealegi, aastate jooksul seismisega on lõhkeaine muutunud veelgi ohtlikumaks.

Igal aastal on uued leiud, sest kevadine maapinna sulamine toob lõhkekehad maapinnast välja. Kuigi pealtnäha võib tunduda tegu põneva leiuga, on ainuõige jätta lõhkekeha puudutamata ja anda sellest kohe teada hädaabinumbril 112.

Kui vähegi võimalik, võiksid jääda leiukoha juurde demineerijaid ootama, kui see pole võimalik, tuleks leiukoht üles märkida ja tähistada. Tähistamiseks võid maapinnast kõrgemale puu külge kinnitada nt salli või tähistada suunda lõhkekehani okstega. Kui oskad, võta nutitelefoni abil asukoha GPS koordinaadid.

PS! Granaatõun on ainus tervisele kasulik granaat. Seda võid pilduda, togida ja isegi süüa.

Koostatud Päästeameti allika põhjal

Skip to content