Sündmused

Vikerraadio e-etteütlus 2021

01.03.2021
Kadri Koort, noorteinfo suunajuht
Vikerraadio tänavune e-etteütlus toimub 15. märtsil kell 10.25 (NB! Viis minutit varem kui varasemalt). Leia infot ka Facebooki sündmuselt: https://www.facebook.com/events/1669057269962606.

E-etteütluse tekst loetakse Vikerraadio eetris ette kell 10.25 ning see tuleb sisestada Vikerraadio kodulehel olevasse aknasse (aktiveerub samal päeval kell 10). Etteütlust saab kirjutada kella 11ni, teksti loetakse raadios ette mitu korda. Võitjad kuulutatakse välja kell 14.05 algavas saates, kus selgitatakse üksipulgi lahti ka tekst. Etteütluse päeval saab kirjutamise käigus tekkinud küsimusi täpsustada EKI keelenõuande telefonil 631 3731 (töötab kell 13-16). Vikerraadio kutsub kõiki osalejaid jagama fotosid etteütluse kirjutamisest. Fotod on oodatud aadressile viker@err.ee, sotsiaalmeedia teemaviide on #vikerraadioetteütlus.

Aastatega on kasvanud nende koolide, organisatsioonide ja kollektiivide hulk, kes on etteütluse kirjutamisest teinud toreda traditsiooni emakeelepäeva ühiseks tähistamiseks (kas või virtuaalselt). 13 aasta jooksul on Vikerraadiole saadetud üle 52 000 etteütluse, kuid osalejate arv on kordades suurem, kuna paljud teevad etteütlust isekeskis, seda ära saatmata.

Etteütluse ajal on koolides distantsõpe. Korraldajad julgustavad koole kasutama etteütlust ühe distantsõppe abilisena, seda nii eesti keele tundide kui ka teiste õppeprogrammide raames. Etteütlus on jõukohane alates 9. klassist, aga proovida võivad muidugi ka nooremad. Mõistagi on kirjutama oodatud ka kõik teised keelesõbrad, kel soov oma teadmised proovile panna ja ilusat eesti keelt väärtustada.
Parimad kuulutatakse välja kuues kategoorias: õpilased, täiskasvanud, filoloogid ja emakeeleõpetajad, muu emakeelega inimesed, kuulmispuudega inimesed ning välismaal elavad-õppivad eestlased. Eriauhind antakse parimale nutiseadmega kirjutajale ning auhindu loositakse välja kõikide osalejate vahel, olenemata tulemusest. Alates 2018. aastast on e-etteütluse võistlusel võimalik osaleda ka kuulmispuudega inimestel, kes saavad teksti lugeda huultelt.

2021. aasta teksti koostab töögrupp, kuhu kuuluvad Tartu Ülikooli eesti kirjanduse doktorant ja Tallinna Ülikooli kirjandusõpetuse külalislektor Joosep Susi, Tallinna Ülikooli emakeeledidaktika lektor Merilin Aruvee, Eesti Keele Instituudi peakeelekorraldaja Peeter Päll, Eesti Keele Instituudi vanemkeelekorraldaja Maire Raadik, Keeleameti peaekspert Killu Mei, Rocca al Mare Kooli Vodja Individuaalõppekeskuse eesti keele ja kirjanduse õpetaja Triin Toome-Hosman ning Haridus- ja Teadusministeeriumi eesti keele nõunik Sirli Zupping.

Vikerraadio e-etteütlus toimus esmakordselt 2008. aastal. Algselt ühekordse projektina mõeldud ettevõtmisest on saanud üks emakeelepäeva olulisemaid sündmusi, mis 2018. aastal tõsteti esile ka aasta keeleteo valimisel. E-etteütlust korraldavad Vikerraadio, Eesti Emakeeleõpetajate Selts, Emakeeleõpetuse Infokeskus, Keeleamet ja Eesti Keele Instituut. Auhinnad panevad välja Haridus- ja Teadusministeerium, Rahva Raamat ja Apollo Raamatud, PROTO avastustehas, Eesti Kunstimuuseum, Eesti Meremuuseum, AHHAA Teaduskeskus, Kiek in de Köki kindlustustemuuseum, Eesti Rahvamuuseum, Eesti Ajaloomuuseum ja Energia avastuskeskus.
TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus