Vabatahtlik töö on töökogemus

12.02.2018
Kaie Pranno, noorteinfo peaekspert

Vahelduseks või hoopis eelneva sammuna enne palgalisele tööle minemist on hea mõte kaaluda võimalust minna vabatahtlikuks. Kui enamasti möödub vabatahtlik töö aastase või lühema seiklusena, siis mõnikord muutub see suisa elustiiliks. Loe siit kolme noore kogemustest vabatahtlikuna.

Karolina: Olin lõpetamas 12. klassi ja mul polnud aimugi, mida ülikooli õppima minna. Probleem ei olnud selles, et ma ei teadnud mida õppida, vaid selles, et mul oli liiga palju huvisid. Otsustasin võtta aasta vabaks ning ennast avastada, kuid ma ei tahtnud niisama aasta aega tööl käia või kodus istuda, vaid vajasin väljakutset.

Läksin 2016. aastal Seiklejate Vennaskonna kaudu Rumeeniasse, kus töötasin (Euroopa vabatahtliku teenistuse all) kuus kuud ühes Rumeenia noortekeskuses. Minu projekti nimeks oli ”Sighisoara multilingva” ehk meie grupi põhitegevusteks oli erinevate keelte õpetamine ning kultuuriõhtute korraldamine, et kohalikele meie kultuure tutvustada.

Kui tunned, et oled enda elus sattunud mugavustsooni ja vajad väljakutset, siis Euroopa vabatahtlik teenistus on just sinu jaoks. See on suurepärane võimalus tutvuda erinevate kultuuridega, kohtuda suurepäraste inimestega, reisida ning selle käigus ka avastada iseennast.

Martin: Mina olen vabatahtlik olnud YFU Eesti MTÜs juba 7–8 aastat. Puutusin YFUga esmakordselt kokku siis, kui tuli äkitselt mõte minna vahetusaastale. Nii sattusingi 10. klassiks hoopis Norrasse elama ja õppima. Kuna pea kõiki YFU üritusi viivad läbi vabatahtlikud, siis mäletan, et juba vahetusaasta keskel olin kindel, et soovin organisatsiooni tegevustes ka edaspidi kaasa lüüa, et jagada enda kogemusi ning meie missiooni edendada.

Iga noor (tegelikult iga inimene) leiab end mingil hetkel olukorrast, kus tuleb siseneda tööturule või liikuda tööelus edasi. Mulle on alati meeldinud mõelda, et minu esimene töökogemus on tulnud just YFUst. Tänu YFUle õppisin juba väga noorelt, milline juht ma olen, kuidas reageerin kriisiolukordades ja töötan meeskonnas. Nüüd, kui mul on vabatahtlikku töökogemust juba mitu aastat, olen muuhulgas olnud ühe ametiaja YFU juhatuses ning rinda pistnud ka suurte rahvusvaheliste projektidega.

Nüüd töötan AIESECis vabatahtlike koordinaatorina, et ka teised noored võiksid saada sarnase kogemuse. Vabatahtlik töö AIESECis ei tähenda vaid isiklikku arengut, mis tekib reisimise ja uute kultuuride tutvumise käigus. See on ka võimalus saada maailmakodanikuks ja töötada suurema eesmärgi nimel.

Töötamine vabatahtlikuna võib anda noorele lisaks esmasele töökogemuse ja uutele tutvustele võimaluse õppida iseend paremini tundma ja seeläbi oma õppimise- ning karjäärivalikuid paremini planeerida.

Kogemusi jagasid Karolina Lõhmus ja Martin Arro. Artikkel on kirjutatud 2018.aastal.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend