fbpx

Emili kogemuslugu: iga eksimus on eluõpetus

November on Teeviit portaalis noorsootöö võimaluste kuu. Noorte omaalgatust toetavale projektikonkursile „Ideeviit“ esitas enda idee Võrumaa noor Emil Aništšenko. Emili idee seisnes selles, et tekitada kodukandi koolidesse võimalus taarat eesmärgipäraselt sorteerida ja koguda. Ta soovis enda kodukoha koolides korraldada kampaaniat „Korjame taarat“ ning seeläbi tõsta ka noorte teadlikkust keskkonnasäästlikust eluviisist.  Miks ta seda tegi, mida ta soovitab teistele noortele ideede elluviimisel ja kelle poole soovitab Emil rahastusallika leidmiseks pöörduda, uurimegi.

Emil, kust Sa oma ideeks inspiratsiooni said?

Mind on ammu häirinud fakt, et kodukandi koolides ei ole võimalust plastiktaarat sorteerida ja muust olmeprügist eraldada. Pudeleid aga tekib noortel aasta jooksul palju ja samas on tegemist rahalise ressursiga, mis aasta lõikes on arvestatav summa koolikeskkonna noortesõbralikumaks muutmisel“.Taara asjakohane käitlemine tekitab  rahalise ressursi, mille planeerimisel saavad noored kaasa rääkida. Lisaks annab selles töögrupis osalemine noortele kogemuse vabatahtlikus töös osalemisel, eelarve planeerimisel, ürituse korraldamisel.

Miks Sa projekte läbi viid?

Ideede elluviimine on miski, mis mind inspireerib, eriti siis kui seeläbi läheb ka teiste noorte elu paremaks. Tunnen, et olen andnud isikliku panuse maailma paremaks muutmisel. Projektide läbiviimine aitab asjalikult sisustada vaba aega koos inimestega, kellega on tore ühiseid ideid teostada. Lisaks annab see võimaluse ideede elluviimiseks ka rahalist tuge saada.

Mida Sulle projektikirjutamise kogemus andis?

See kogemus andis mulle palju uusi teadmisi, mida saan kasutada ka tulevikus, suuremaid projekte kirjutades. Näiteks: kuidas kuskilt kokku hoida, et soetada kvaliteetsemat materjali vms. Olen õppinud oma aega planeerida nii, et kõik jõuaksin õigeks ajaks ära teha.

Milliseid konkreetseid nippe jagaksid teistele noortele, kes samuti sooviksid enda idee elluviimiseks projekti kirjutada?

Kindlasti soovitan abi paluda oma kodukohas olevalt noorsootöötajalt. Tema oskab kindlasti  abiks olla iga küsimuse või probleemi lahendamise juures. Just tänu noorsootöö spetsialistidele on võimalik jõuda rahastusallikateni, et oma idee ellu viia- olgu selle rahastusallikaks kohaliku omavalitsuse/ noortekeskuse  eelarve või projektikonkurss.

Kuidas alustada?

Mõtle, mida tahaksid enda ümber näha, pane see paberile kirja ja kirjuta juurde, millised oskused on Sinul ja Su sõpradel, mis aitaksid selle idee teoks teha. Kõige viimaseks mõtle, milliseid vahendeid idee teostamiseks vaja on, sest tihti saab elukeskkonda paremaks muuta ja ilma rahata. Viimaseks palu abi  kodukandi noorsootöötajalt- tema juhendab sind juba edasi.  Kolm olulisemat mõtet: tee seda, mis tundub sulle südamelähedane, iga eksimus on eluõpetus,  lase ennast aidata.


Loe rohkem noorte omaalgatuse projektikonkursist Ideeviit.

Vaata, millised võimalused on saada oma ideedele toetust siit.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus