fbpx

Eliis Mätase kogemuslugu väärtustest: igal inimesel on erinevad väärtused, mis ta on oma elu jooksul kujundanud

26.12.2020
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Aasta viimasel kuul paneme rõhku väärtustele. Täna jagab enda lugu vabatahtlik Eliis Mätas.

Mis on sinu jaoks väärtus?

Väärtus on midagi, mis võib olla käega katsutav, kuid see ei ole alati nii. See on keegi, kes mulle toeks või miski, mis mind igapäevaelus aitab. Minu väärtus ei mõju negatiivselt ei teistele ega mulle endale. Igal inimesel on erinevad väärtused, mis ta on oma elu jooksul kujundanud. Nendest võib välja kasvada norm, mida inimene järgib pidevalt.

Mida sa väärtustad? 

Ma väärtustan kindlasti enda abivalmit ja toetavat perekonda ning sõpru. Samuti kuuluvad sellesse kategooriasse sõnavabadus ning mitteformaalse õppe saamine erinevate noorteorganisatsioonide ja -projektide kaudu. Peale nende sotsiaalsete gruppide ning inimõiguste väärtustan iseloomuomadustest ja emotsioonidest tänu- ning õnnetunnet, abivalmidust, aktiivsust, empaatiavõimet ja hoolivust.

Mille eest oled tänulik?

Olen tänulik, et elan Eestis, mida iseloomustab üpriski rahumeelne ühiskond. Tänan oma sõpru ja tuttavaid, kes on mulle pidevalt toeks ning loomulikult perekond, kus olen üles kasvanud. Tänu neile ei oleks ma täna see, kes olen. Mul on rõõm näha, et Eestimaal on abivalmis ja toetav ühiskonnakiht ning võimalus olla demokraatlik igas eluvaldkonnas.

Kuidas leida sisemine tasakaal?

Sisemise tasakaalu leidmisel on väga oluline sõlmida rahu iseendaga. Enese aktsepteerimine sellisena nagu oled, usaldamine, mitte süüdistamine ning maatasa tegemine, samuti enesesse uskumine ja positiivselt suhtumine on mõned võimalused, kuidas seda teha. Kindlasti on abiks meditatsioon ning päeviku kirjutamine, et oma mõtteid koondada või vastupidi, mõtetel minna lasta. Mina soovitan igal hommikul pärast ülestõusmist astuda peegli ette, vaadata endale sügavalt silma ja öelda viis positiivset emotsiooni, pisidetaili või muud asja iseenda kohta, mis vastavad tõele. Ütle neid kõlaval ning selgel häälel, et öeldu talletuks su mällu. Korrates iga päev sama tegevust erinevate positiivsete teguritega, aitab sul taastada endasse uskumist ning päev algab palju rõõmsamalt.

Milline väärtus on vabatahtlikul tööl sinu jaoks?

Iga inimene seostab vabatahtlikku tööd enda jaoks erinevate väärtustega. Minu jaoks on vabatahtlikul tööl mitmeid nii-öelda väärtusi, kuid nendest olulisemad on kindlasti uued tutvused ja sõbrad, mitteformaalse õppega kaasnev eneseareng ning positiivse emotsiooni saamine.

Uued tutvused ja sõbrad ei tee sulle vaid rõõmu, vaid on ka väga kasulikud. Näiteks sattudes tundmatusse Eesti külakohta või linna ning leides sealt mõne inimese, keda oled varem kohanud, on sul kergem avastada oma asukoha ilu ning võlu. Tuttavatele külla minnes võid samuti avastada palju innovatiivset ja huvitavat.

Olen vabatahtliku maastikul tegeledes saanud aru, kui oluline roll on mitteformaalsel õppel koolihariduse kõrval. See on täiesti teistsugune võimalus arendada end erinevates valdkondades ning iseloomuomadustes, mida õppeasutus meile ei paku. 

Pärast iga projekti või noorteorganisatsiooniga koos olles, lahkub inimene teistest positiivse emotsiooniga. Seda on näidanud ka minu kogemus. Kui korraldasime vallaülest noortekonverentsi, siis ületasime iseenda ootuseid mitmeid kordi. Pärast üritust oli rõõm näha, et ka teistele noortele, kes ise korraldustiimis ei olnud, läks üritus väga korda ja enamus õppisid sellest kogemusest palju. Korraldajana oli mul hea meel, et sain pakkuda kellelegi vägevat õpetlikku päeva kooli territooriumist väljaspool olles. Nagu ütles mulle kunagi inimene, kes on mulle olnud suureks inspiratsiooniks: “Kui näen, et olen saanud vähemalt ühe noore inimese naeratama panna sellega, mida teen, on minu päev korda läinud.”

Soovita noortele raamatuid. 

„Väärtuskasvatus ja Tarkuste Hoidis“ Merike Mitt

“Ole nagu oled” Michelle Skeen ja Kelly Skeen

“Nagu inimene mõtleb” James Allen

“12 asja, mida koolis ei õpetatud, aga mida kõik peaksid teadma” Roland Tokko

“Leia oma “Miks?”” Simon Sinek, David Mead ja Peter Docker

“Emotsioonid inimkonna suurim sõltuvus” Ingvar Villido

Küsis noorteinfoportaali Teeviit sisuloome tiimi koordinaator Maris Praats

Artikkel on avaldatud 2019. aastal

.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus