Kogemuslugu Eliis Mätasega: noored on ise teistele noortele eeskujuks

17.04.2020
Kadri Koort, noorteinfo suunajuht

Teeviit sisuloome tiim intervjueeris 2020. aasta kevadel kehtestatud eriolukorrast  ja muutuste valguses noortevolikogude noori ning uuris, kuidas ja mismoodi on noored uue olukorraga harjunud. Loe lähemalt ise, mida Väike-Maarja valla Noortevolikogu aseesimees Eliis Mätas jagas.

Eliis, saame tuttavaks – kes sa oled ja millega tegeled?

Mina olen Eliis Mätas, Väike-Maarja valla noortevolikogust. Hetkel tegutseb noortevolikogu ametlikult esimest hooaega, kuid alustasime oma tegevusega juba 2018. aasta sügisel aktiivgrupina.
Noortevolikogu juhatavad esimees Maris Praats ning aseesimehed Eliis Mätas ja Mari Lee Lumberg. Noortevolikokku kuulub 16 liiget – 10 täisliiget (nende seas 3 täisliikmelist juhatuse liiget) ning 6 vabaliiget.
Silma oleme paistnud noortekonverentsi “Hobist Tulevikutööni” ja suvelaagri “Turvalisus meie ümber” läbiviimisega. Samuti oleme korraldanud Helkurinädalat ja Lääne-Virumaa Osaluskohvikut.

Kuidas on mõjutanud eriolukord osaluskogu tegemisi ja tegevust?

Suuri muutusi see endaga kaasa ei ole toonud, kuid siiski tegime ümber noortevolikogu tegevuskava ning tegutseme nüüd aktiivsemalt sotsiaalmeedias. Oleme noortevolikogu liikmete vahel viinud läbi ka küsitluse seoses eriolukorraga ning sooviga teada saada, milliseid tegevusi soovitakse noortevolikoguna noortele e-lahenduste kaudu suunata.

Igapäevane suhtlus toimub Messengeris ning koosolekuid teeme videokõnedena. Noortevolikogu järgib hoolega Vabariigi Valitsuse poolt antud juhtnööre ning võime öelda, et oleme eriolukorra meetmed võtnud vastu väga hästi. Näitame teistele noortele eeskuju selles osas.

Hetkel ei ole planeerinud ühtegi suuremat üritust ega koosolekut, kuna õpilastel on kooliajal tihe graafik ning vaheajagi sooviks jätta neile puhkuseks. Siiski on arutelud sellel teemal noortevolikogus üleval.

Kuidas on Sinu arvates distantsõpe koolinoori mõjutanud?

Esimesed päevad olid kõigile rasked. Motivatsioonilangus, töökoormuse järsk kasv ja muu selline mõjus rängalt. Nüüdseks on enamus koolinoori tagasi järje peal ning annavad endast koolitöödes parima.

Õppekoormus oli esimestel nädalatel suur, kuid nüüdseks on õpetajad mahtu vähendanud. Enamus noori on õppekoormusega rahul, kuid leidub ka koole, kus mõned õppeained vajavad õpetajatega läbirääkimist ja õpilastepoolset tagasisidet õppemahu kohapealt.

Õpilaste suurimaks väljakutseks on olnud koduses keskkonnas õppima harjumine, motivatsiooni säilitamine ja algselt õppekoormuse suurenemisega toimetulek.

Sinu soovitused noortele eriolukorra ajal vaba aja sisustamiseks?

Käige perega matkamas, veetke palju aega värskes õhus, lugege, tegelege enda lemmiktegevusega, koristage jne. Üritage veeta võimalikult vähe aega ekraanide taga istudes.

Milline on Sinu arvates parim rakendus, mida kasutada töö planeerimiseks ja tegemiseks?

Isiklikult kasutan asjade üleskirjutamise ja mahakriipsutamise meetodit. See on hea võimalus hoida kõik vajaminevad tegemised silme ees ja kriipsutada maha need, mis on juba tehtud. Siiski on aja ja töö planeerimiseks veel muidki ägedaid nippe, näiteks ABC-analüüs või ALPEN-meetod. Mulle isiklikult meeldib rohkem ALPEN-meetod, sest tänu sellele on asjad paremini süstematiseeritud.

Kuidas saavad vanemad ja pere olla noorele toeks?

Motiveerige noori rohkem viibima värskes õhus, loomulikult Valitsuse poolt kehtestatud piiranguid järgides. Leidke nende jaoks rohkem aega, et veeta koos toredaid päevi. Kooli ja töö kõrvalt ei leidu sellist aega väga tihti. Õppige üksteist taas paremini tundma nutiseadmetest väljaspool, kasvõi mängides lauamänge. Siiski pidage meeles, et olete praegusel perioodil üks noorte motivaatoritest. Palun ärge laske neil õpperongilt maha astuda, vaid julgustage tegema tunnitöid tähtajaliselt.

Sinu nipp või soovitus noortele, et eriolukord üheskoos võimalikult kiirelt ületada

Järgige kehtestatud piiranguid ja olge eeskujuks teistele. Mida korralikumad ja ettevaatlikumad hetkel oleme, seda kiiremini tuleme sellest olukorrast välja.


Mida soovitate noortel koolivaheajal ette võtta?

Esitage endale mõni väljakutse, nt nädala jooksul sõita rattaga kindel arv kilomeetreid vms. Samuti üritage veeta võimalikult palju aega enda pere seltsis matkates või trenni tehes. Leidke tegevusi, mida olete juba ammu soovinud teha, kuid pole siiamaani teinud või viige enda ideed, mis teil just praegusel hetkel tekkisid, ellu.

Intervjueeris noorteinfoportaal Teeviit 2020. aastal.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend