fbpx

Kogemuslugu Maria Jõesaluga: edu tähendab, et naudid seda, mida teed

16.11.2020
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Keegi küsis minult pool aastat tagasi, mida tähendab edu minu jaoks. Esimene mõte oli võitmine ja palju raha. Nüüd võin kindlalt öelda, et see on rahulolu, sellega, mida ma teen. See on lugu sellest, kuidas ma seda omal nahal tunda sain.

Vahest oleks minu edulugu paslik alustada möödunud aasta kevadest. Nimelt käidi maikuu lõpus meie koolis Changemakers Start-Up programmist rääkimas. Minus tärkas erakordne huvi ja otsustasin kandideerida. Hiljem selgus, et see oli mu elu üks parimaid otsuseid. Programmis olin ümbritsetud avatud, entusiastlikest, inspireerivatest ja loovatest noortest ning õnneks on nii, et sellised isikuomadused nakkavad. Õppisin seal palju ettevõtlusest ja tiimitööst. Meie tiim – Sidrunid – lahendas kõige rohkem väikeseid ülesandeid ja tänu sellele ka võitsime parima tiimi tunnustuse. Auhinnaks saime programmipassid augusti alguses toimuvasse Summer Academysse ning reisi Berliini. 

Pea kaks kuud oli möödunud CSU-st ja kätte jõudis uus Changemakersi programm – Summer Academy. Noortest oli kokku pandud kolm kuueliikmelist tiimi. Lisaks paljudele huvitavatele koolitustele, mida meile korraldati, pidi iga tiim välja töötama oma sotsiaalse ettevõtte äriplaani ning seda viimasel päeval Arvamusfestivalil pitchima. Meie päevad olid küll pikad, aga see eest täis koolitusi ja enesearengut ning huvitavad. Lisaks eelnevalt mainitule olime ümbritsetud pidevast naerust ning nooruslikku kiirgust ja inspiratsiooni justkui voolas igast august sisse. Hommikul ei võtnud tõusmine kaua, sest kõik juba ootasid eelolevat päeva, olid motiveeritud. Me tahtsime maailma muuta. Saabus viimane õhtu. Järgmisel päeval pidime oma ideed tutvustama ja teiste tiimide maailmamuutmisplaanidega võistlustulle astuma. Olime oma ideed – Around the Table’t viimistlenud nii hästi kui suutsime ja oli aeg pitchi kallal tööd tegema hakata. Kui õigesti mäletan tegime seda kella üheni öösel. See oli ka meie üks esimesi pitche. Kuid pikk töö kandis vilja – meie idee sai Arvamusfestivalil publiku käest kõige rohkem hääli. See tähendas, et meil oli võimalus minna edasi ning proovida Around the Table’t päriselt ellu viia. Siinkohal oleks vist kohane mainida, mida me siis päriselt ära tahtsime teha. Idee seisnes selles, et loome mobiilirakenduse, mille kaudu näljane välismaalane saab liituda kohalike õhtusöömingutega. Nad saavad ennast registreerida, välismaalane valib sobiva võõrustaja informatsiooni põhjal mis on nende profiilil ning läheb neile külla. Meile tasub välismaalane ühe söögikorra eest viis eurot. Pärast õhtusööki saavad mõlemad osapooled teineteisele tagasisidet anda. Meie idee oli aidata välismaalastel paremini uude kultuuriruumi sisse sulanduda, luua kuuluvustunnet. Samuti saavad mõlemad pooled nii võõrkeeli praktiseerida, kui ka silmaringi avardada.

Oktoobri alguses Tartu ettevõtlusnädalal toimus üks pitchimise võistlus, kuhu otsustasime minna. Varem olid meie suurimad saavutused Changemakersi raames, kuid seekord läksime võitlusesse üksi. Ka sealt väljusime võitjatena. Kuid mitte lihtsalt võitjatena – olime ainukesed alaealised selles pundis. Üritusel tegi endale reklaami Ajujaht ning mulle jäi see kõrvu. Paari päeva pärast oli meil tiimimiiting ja pakkusin välja idee Ajujahti kandideerida. Meil polnud ju midagi kaotada ja otsustasime kandideerimise kasuks. Möödus umbes kaks nädalat ja vahepeal oli juba meelest läinud, et me Ajujahti proovisime sisse saada. Siis tuli kiri, teatamaks, et oleme TOP100-s. Kokku oli kandideerimisi 294. Nädal enne pitchi, mis otsustas, kas me pääseme edasi TOP30-sse oli meil võimalus käia Tallinnas oma oskusi lihvimas. Koolitus oli igati ettevalmistav, mitte ainult selle osas, mis meil nädala pärast pidi ees seisma, vaid ka selle poolest, et saime aimu, kuhu maailma oleme nüüd sisse astunud. 

Around the Table’i etteaste žürii ees toimus 24. novembril Eesti Kunstiakadeemias. Sinna olid kohale tulnud igasugused “sulelised ja karvased” sõna otseses mõttes. Kellel olid kaasas suured prototüübid, kellel olid värvilised ühesugused särgid, kes olid lihtsalt teksade ja triiksärgiga. Mina ja Linda olime aga kahekesi. Meil polnud mitte midagi kaasas, mida žüriile näidata peale oma hääle. Tundus nagu kaoksime kahe teismelisena selles kaootilises maailmas ära. 

Olime pikalt valmistunud, me teadsime, mida tahame. Nüüd oli vaja ainult minna ja see kõik välja võidelda. Olime suhteliselt nimekirja lõpus, mis tähendas, et pidime päev otsa ootama ja närveerima. 

Lõppude lõpuks ei vajanud me siiski suuri prototüüpe või huviäratavat riietust. Meie, teismelised, olime saanud TOP30-sse. Juba sellel hetkel oleks võinud meie seniste saavutuste kohta öelda: “Me tulime, nägime ja võitsime!” 

Esimene koolituse nädalavahetus oli väga huvitav kogemus meie jaoks. Ma olen varem erinevatel koolitustel osalenud, kuid nende energia on olnud hoopis teistsugune. Lisaks suurele hulgale informatsioonile saime aga maitsta maailma, mis meile sugugi ei meeldinud. See oli täiskasvanute maailm. Jäeti mulje nagu nüüd kohe peame looma oma miljoni dollari ettevõtte.  Tegelikult olid aga need kaks päeva meie jaoks üsna harivad ning saime nii mõnegi kasuliku nipi, mida hiljem kasutada.

Juba päris pikalt olime me enda tiimi proovinud leida kedagi, kes tehnilise poole eest hoolitseks. Ressursse meil ju polnud, et teenust osta. Ma arvan, et osaliselt jäi oma ettevõtte loomine IT-haldaja puudumise taha kinni. Vahepeal tekkisid meil ka suured motivatsioonilangused ja senini olnud neljaliikmeline tiim lagunes ajapikku kaheliikmeliseks. Eks kõigil oli ju teisi tegemisi veel peale Around the Table’i ja kooli. 

See oli vahest pärast jõule, kui mina ja Linda tegime otsuse, et Ajujahiga me enam ei jätka. Me tundsime, et me ei tahagi enam oma miljoni dollari ettevõtet teha. Lisaks sellele on Ajujaht suur lisa pingeallikas koolile ning me oleks ennast lihtsalt tühjaks rabelenud. Vahest, kui me poleks oma ideed muutnud oleksime Ajujahis veelgi rohkem edasi pürginud, ehk isegi palju rahastust noppinud, kuid, mis kasu sellest kõigest, kui me ei tahtnud enam nii jätkata. See aga ei tähendanud, et me alla annaksime. Hoopis vastupidi. Me lihtsalt otsustasime oma suunda muuta. Äriplaanist oli välja arenenud idee teostada hoopis programm, liikumine, mis meid reaalselt õnnelikuks teeks. Selle jaoks ei oleks vaja läinud kallist ja mitmekülgset mobiilirakendust ega eriti mingisugust suuremat rahalist ressurssi. Pealegi saaksime programmi palju kiiremini tööle kui oma ettevõtte ning see oli minule ja Lindale palju mõistlikum. 

Hakkasime asjaga kohe pihta. Tegime oma kodulehe, kus saavad tartlased end registreerida ning leiavad rohkem infot meie tegemiste kohta. Selle jaoks ei olnud vaja erilisi tehnilisi oskusi, sest veebileht on tehtud lihtsa programmiga. Võõrustajad ning välismaalased pidime kokku panema ise lugedes nende kirjeldusi ja vaadates, kes võiks omavahel sobituda. Hakkasime ennast reklaamima ning sõna aina rohkem ja rohkem levitama. Vähem kui kuuga on Around the Table’il juba 15 osalejat. Kõik nad on omavahel kokku pandud ning esimesed õhtusöögid on vaid tundide kaugusel. Meile on tekkinud ka üks vahva koostööpartner, kes aitab kogukonna sündmuseid korraldada, mida oleme ka juba planeerima hakanud. Samuti sai meie kaheliikmeline tiim hiljuti täiendust. Around the Table’iga liitus veel üks vahva tüdruk. Around the Table lugu võiks võrreldada fööniksiga. See sündis Summer Academys, elas, muutus tuhaks ja tõusis tuhast uue ning säravamana.

Me pole enam hädas noored ettevõtjad, kes üritavad oma miljoni dollari ettevõtet luua. Me oleme maailmamuutjad!

#makeachange

Mis on  Changemakers?

Meie Changemakersis usume, et igaüks meist peaks täitma enda unistusi, luues seejuures positiivset muutust maailma. Korraldame terve kooliaasta vältel kestvaid ettevõtlikkuse kursuseid ning Eesti suurimaid noorteprogramme, mille läbib iga-aastaselt mitusada noort.

Changemakers Academy on programm, mil kahe kuu jooksul saad arendada nii ennast kui ka üht maailmamuutjat! Lood tiimiga ühele sotsiaalsele ettevõttele turundusplaani ning viid selle ellu. Kogu programmi vältel on sul abiks ka isiklik mentor, kes suunab ja toetab. Lisaks on võimalus võita oma ideede teostamiseks raha!

Rohkem infot Changemakersi võimaluste kohta leiad nende kodulehelt.

See artikkel on valminud Noorsootöö nädal 10 #looniseomaelu raames, mis toimus 23.-30.november 2020. Vaata rohkem noorsootoonadal.ee

Vaata ka kogemus- ja inspiratsioonilugusid meie Teeviit tulevikku Youtube kanalist.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend