fbpx

E-osalus Eestis ehk kuidas alati osaleda

09.09.2021
Gertha.Teidla-Kunitson@entk.ee

E-osaluse suurimaks plussiks on, et iga inimene saab osaleda just talle sobival ajal ja kohas ning mõjutada seeläbi otsuseid, mida võetakse vastu tema kodukohas, riigis või kogukonnas.

Et Eestist loetakse e-riigiks, ei tohiks kellelegi enam uudis olla. Digitaalne dokumentide allkirjastamine, e-valimised, internetipank kui ka e-maksuamet – kõik on ikka ja jälle selleks, et inimeste elu mugavamaks, kiiremaks ja paindlikumaks teha. E-lahendused on suurepäraseks abivahendiks, kui inimestel ei ole võimalik ühise laua taha istuda ning arutada. Juba mõnda aega on e-lahendused pakkunud võimalusi ka kodanike kaasamiseks ja osalemiseks otsuste tegemisel, kogukonna planeerimisel kui ka linna eelarve kaasarääkimisel.

E-osaluse all peetakse silmas interaktiivset internetis toimuvat otsuste tegemise protsessi. Ka Eestis on mitmeid võimalusi e-osaluseks otsustusprotsessides.

Igapäevasele elule on ehk kõige lähemal Kohalike omavalitsuste istungite infosüsteem. See on e-lahendus selleks, et kaasata kohalikku elanikkonda omavalitsuse otsustusprotsessidesse. ID-kaardi või Mobiil-ID põhjal toimuv autentimine tagab, et ükski osaleja ei ületaks oma õigusi. Samuti on sul võimalik algatada ise eelnõusid, teha ettepanekuid ja osaleda seeläbi oma kodukoha kujundamises.

Osale.ee keskkond lubab sul esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid, koguda oma ideede toetuseks allkirju teistelt osalejatelt, avaldada oma arvamust eelnõude osas ja otsida vajalike õigusakte ja strateegiadokumente.

Ka Rahvaalgatus.ee on sarnase eesmärgiga. Rahvaalgatuse lehel saad tuua välja mõtteid ja ettepanekuid selles osas, kuidas ühiskonnaelu parandada. Juhul, kui sinu algatus kogub 1000 digiallkirja, arutab ka Riigikogu seda, mis tähendab, et sinu tehtud ettepanekust võib päriselt välja kasvada uus seadus.

Tuues veel häid näiteid e-osalisest, siis üha enam on levimas kaasava eelarve elluviimine. Eestis on üheks tuntud kaasava eelarve läbiviijaks Tartu linn, mis ei tähenda muidugi, et mujal seda ei tehta. Kaasava eelarve puhul eraldatakse linna eelarvest üks osa, mida kasutatakse elanike poolt tulnud ettepanekute elluviimiseks. Loomulikult võib taolisi ettepanekuid olla mitmeid – seepärast tulebki arutleda ja hääletada ettepanekute poolt, mis sulle kõige olulisemad ja vajalikumad tunduvad.

E-hääletamisel on ka oma hea tava, millest e-hääletamisel alati lähtuda.

Allikas: kohalike omavalitsuste istungite infosüsteem, osale.ee osalusveeb, rahvaalgatus.ee platvorm, Tartu linna koduleht.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus