Changemakersi projekt: “Around the table” ehk eri kultuuride toitude kokkamine

21.11.2020
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Sooviksid tundma õppida erinevaid kultuure ja luua uusi tutvusi. Loe ja saa teada, mida kujutab endast Changemakers, around the table projekt!

Tutvustage ennast. Millega te tegelete ja mida see täpsemalt endast kujutab? 

Oleme Around the Table, organisatsioon, kes viib kokku Eestis elavad välismaalased ja eestlased, korraldades õhtusööke ja kogukonnasündmuseid. Õhtusöökidel panustab igaüks toidu valmistamisse ning osalised vestlevad õhtu jooksul erinevatel teemadel ja õpivad üksteise kodukultuure tundma. Oleme kolm Tartu noort, kelle südames on erinevad kultuurid ja unistus sõbralikumast ning sallivamast maailmast. Usume, et erinevate inimeste ja rahvuste tundmaõppimine aitab paremini teistsuguseid tavasid mõista. See hoiab ära kultuurilistest arusaamadest tingitud konflikte ja kellegi põlgamist rassiliste või usuliste eripärade tõttu.

Kuidas sündis selline idee? 

Idee sündis Changemakers Summer Academy 2019 raames, mil üks meie asutajatest, Linda, sellele ideele tuli ja oma tiimiliikmete poolehoiu võitis. Nõnda oli tiimil peagi programmi võit kotis. Peagi aastase tegutsemisaja jooksul oleme kogunud tähelepanu jõudes Eesti suurima äriideede konkursi Ajujaht 30 parima hulka, võites eriauhinna sügisesel ettevõtlusnädala ideevõistlusel ning korraldades menukaid kogukonnaõhtuid. Nähes, kuidas maailm üha rohkem globaliseerub, ent kuidas kultuuridevahelised konfliktid pole siiski veel maailmast kadunud, tunneme, et meie tegevuse olulisus suureneb iga päevaga.

Kellele on suunatud? Kes osaleda saavad? 

Osaleda saavad kõik tartlased, kes huvituvad võõrkultuuride tundmaõppimisest – olgu eestlane või välismaalane. Hetkel tegutseme Tartu piires, seega peab võõrustajaks (õhtusöögi korraldajaks) saamiseks elama Tartu linnas. Ka toidul on oluline osa meie õhtusöökide juures, sestap tuleks kasuks, kui inimene on valmis ise erinevaid maitseelamusi kogema ning neid  jagama. Ometi ei pea olema hea kokk, et osalejaks saada. Keeleõppijad ja oma oskusi praktiseerida soovivad inimesed on samuti väga teretulnud, sest kogu vestlus toimub võõrkeel(t)es.

Milliste erinevate kultuuride kohta saab õppida? 

Kultuuripõld on väga mitmekesine, sest Tartu Ülikoolis õpib noori eri paikadest üle kogu maailma. Õhtusöökidel ja kogukonnasündmustel oleme näinud inimesi nii naaberriikidest kui ka näiteks Põhja-Aafrikast, Aasiast, Lõuna-Ameerikast, Indiast ning Lähis-Idast.

Milliseid erinevat liiki üritusi korraldate? 

Neile, kes soovivad meie tegemistega tutvuda või viibida suuremas seltskonnas, on suurepäraseks esmakogemuseks meie organisatsioonis kogukonnaõhtud. Nendel igakuistel sündmustel saab tutvuda uue kultuuriga, nautida maitsvaid snäkke, kuulata live muusikat ja suhelda meie värvika kogukonnaga. Tänu sellele, et esimene kogukonnaõhtu 2020. aasta veebruaris kujunes suurepäraseks kogemuseks, otsustasime sündmuse traditsiooniks muuta ning tagasiside on olnud uskumatult positiivne.

Õhtusöögid eestlaste ja siinmail elavate välismaalaste vahel ei ole kuidagi hirmsamad või vähem populaarsemad kui kogukonnaõhtud. Seltskond kultuurihuvilisi saab kokku võõrustaja juures, kus maitstakse eri rahvuste toite, kõneldakse huvipakkuvate teemade üle ning seda võõrkeeles. Õhtusöögid on palju parem võimalus oma keeleoskuste praktiseerimiseks, sest osalejate hulk on väiksem. Lisaks sellele on õhtustajatel võimalik toitu valmistada ja oma rahvust teistele tutvustada, mis võib aidata kaasa ka enda riigi paremini tundma õppimisele.

Miks peaksid noored osalema? 

Keelepraktika ja kultuuride tundmaõppimine aitavad saada üle hirmudest ning muutuda julgemaks suhtlejaks. Kui keeltekoolid võtavad keeleõppe eest raha, siis meie anname kõigile võimaluse võõrkeeli tasuta praktiseerida. Lisaks saate sõpru eri maailma paikadest ja kõike seda Eestist lahkumata.

Jagage soovitusi noortele, kes on ebakindlad võõrkeeles rääkima. Kuidas nad saaksid sellest üle saada?

9/10 meie osalejatest ei räägi puhtalt võõrkeeles, seega kui arvad, et Sina ei oska, siis ega tegelikult teised paremad ei ole. 😉 Tegelikult tuleb lihtsalt ära teha esimene samm ja suhtlust alustada. Keskenduda peamiselt oma vestluskaaslastele, mitte iseendale. Nõnda, kui esimene samm on astutud, kulgeb edasine suhtlus märksa lihtsamini ning järgmisel korral oled juba hulga julgem. Mitte keegi ei hinda osalejate keeleoskusi, väärtustatakse seda, et oled nõus vestlusesse panustama ja oma kultuuri eripärasid teistega jagama.

See artikkel on valminud Noorsootöö nädal 10 #looniseomaelu raames, mis toimus 23.-30.november 2020. Vaata rohkem noorsootoonadal.ee

Vaata ka kogemus- ja inspiratsioonilugusid meie Teeviit tulevikku Youtube kanalist.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend