Okei, me oleme selles olukorras juba olnud, me teame, mida see endast kujutab. Aga kuidas saad sa ise ennast aidata nii, et kodus õppimine oleks võimalikult efektiivne ning kevadised õpitulemused kannataksid võimalikult vähe? Panime Mentornauti meeskonna ja eraõpetajatega mõned mõtted ja näpunäited sinu jaoks kirja.
- Anna endale võimalus õnnestumiseks ehk alusta baasvajadustest
Enne kui saame hakata rääkima efektiivsest õppimisest ja erinevatest nippidest, mis aitavad keskenduda ja asju meelde jätta, peame alustama algusest – baasvajadustest. Me ei saa keskenduda kui me oleme kurnatud, näljased ja segajaid täis keskkonnas. Esiteks, et olla puhanud ja hea keskendumisvõimega, pead sa vahepeal ka magama. Jah, me teame, et tiktoki videod on naljakad ja ootamatult võivad need neelata tunde, aga see ei ole vabandus. Meie keha, silmad ja aju vajavad und ja puhkust, palun anna neile seda. Teiseks vajad sa regulaarseid toidukordi ja vaheldusrikast toitu, et su aju saaks tööd teha ja et sa ei jääks keset videoloengut magama. Kindlasti ära unusta ka vee joomist. Kolmandaks, tee oma ümbrus korda. Pane need riided sealt tooli pealt kappi ära ja korja see üksik õnnetu sokk maast üles. Vii see teetass lõpuks kööki ja pühi laua pealt need tolmurullid ära. Kui su õppimiseks mõeldud keskkond on korras, annad oma ajule võimaluse keskenduda õppimisele ja ainult õppimisele. Endale üllatuslikult võid sa mõne kodutöö ära teha palju kiiremini kui oleksid osanud arvatagi. Neljandaks on väga oluline see, et sa päeva jooksul liiguksid. Teekond kööki ja tagasi ei ole piisav. Võta aega, et teha õues üks jalutuskäik või mahuta oma päeva mõni meelepärane treening.
- Valitse ise oma aja üle ehk tee endale päeva jaoks plaan
Tee enda jaoks (sõja)plaan, mille abil järgmisest koolipäevast alates efektiivsemalt õppida. Määra endale õppimiseks kindel aeg. Ainult sina tead, kuna sa end kõige produktiivsemana tunned. Pane kirja kõik lähenevad tähtajad, kõik suuremad tööülesanded, (vahe)eksamite kuupäevad ja muud eesmärgid. Vaata kalendrile otsa ja analüüsi, kuna sa millegagi alustama peaksid, et kindlasti õigel ajal valmis saaksid. Jaota oma kodused ülesanded ära nii, et sa aimad juba enne alustamist, mis võtab sul vähem aega ja mis rohkem. Kui tead, et oled juba mõnes aines maha jäänud või ei saa väga täpselt mingist teemast aru, vaata see veel eraldi üle. Võta endale kasvõi 30 minutit ühes päevas, et keskenduda ainult sellele teemale. Mida nõrgem on sinu teadmiste vundament, seda keerulisem on sinna peale laduda uusi teadmisi. Näiteks kui sa ikka veel ei tea vene keeles mitte ühtegi omadussõna, on sul järgmine kord väga raske vene keeles oma päeva, sõpru või perekonda iseloomustada. Kindlasti pane oma päevaplaani kirja ka puhkehetked ja toidukorrad, nii on sul raskem neid edasi lükata või liiga pikaks venitada. Kasuliku eestikeelse juhendi päevaplaani tegemisest ja eesmärkide seadmisest leiad näiteks Clanbeati blogist – https://blog.clanbeat.com/hea-plaan-f75fe83197f6.
- Saada telefon puhkusele ja keskendu õppides ainult õppimisele
Sellest, kui palju me igapäevaselt veedame aega ekraani taga, on räägitud küll ja veel. Nüüd kui ka koolitöö toimub ekraani eest istudes, on ahvatlused ja tähelepanu röövlid meile väga lähedal. Keskendumine ühele tegevusele on järjest raskem. Selleks, et saaksid koolitunnis osalemisest ka kasu, keskenduksid õpetaja jutule ning suudaksid kaasa mõelda, on oluline, et koolitöö ajaks oma telefoniga mõneks ajaks hüvasti jätad. Lülita see välja või vii mõnda teise tuppa, nii et see ei oleks sul pidevalt silme ees. Tee sellest kasvõi väike võistlus, vaata kui kaua suudad sa koolitööle keskenduda, ilma et vahepeal Facebooki, Instagrami, Snapchati või TikToki avaksid. Kui tunned, et vajad nendest eemale hoidmiseks veidi lisamotivatsiooni, kasuta mõnd nutikat programmi või äppi, mis tähelepanu röövijad mõneks ajaks lukku paneb. Keskendumiseks võid kasutada ka Pomodoro meetodit ja taimerit. Pomodoro meetod aitab aja jagada intervallideks, mis omakorda aitab sul oma aega planeerida. Näiteks seadista taimer 25 minutile, mille jooksul keskendud ainult ühele ülesandele ning selle täitumisel tee 5-10-minutline paus, mille jooksul puhkad, jood vett või liigutad ennast. Üks tasuta Pomodoro taimer on leitav näiteks siit – https://pomofocus.io/.
- Ole enda vastu aus ja pane kirja enda plussid ja miinused
Meil kõigil on oma tugevused ja nõrkused. Mõni orienteerub hästi numbrites, mõnel on uskumatult hea keelevaist ning mõni võib kehalise tunnis väsimatult joosta ja hüpata. Oluline on mõista, mis on meie tugevused ja mis on need õppeained, milles lihtsalt on kohutavalt raske keskenduda ja häid hindeid saada. Kas oskad välja tuua ka põhjuse, miks sul mõnes õppeaines keerulisem on? Äkki ei ole sul aine vastu absoluutselt mitte mingit huvi. Võib-olla on sul lihtsalt raskusi teatud ainetes loogiliste seoste tekitamisega või on probleem hoopis milleski muus. Tee see enda jaoks selgeks, sest nii on palju lihtsam edasi minna. Üks võimalus selleks on peegeldamine ehk meetod, kus võtad pärast tundi paar minutit, et selle üle mõelda. Kas sa õppisid sellest tunnist midagi uut? Kas sa oskad õpitud millegagi oma elus seostada? Kas oskad tunnis õpitut seostada ka varem õpituga? Kas midagi jäi õpetaja jutust segaseks ning vajaks veel üle kordamist? Kas said kodusest ülesandest õigesti aru ning oled valmis seda iseseisvalt tegema? Püüa nendele küsimustele pärast igat tundi vastus leida.
- Õpi õppima
Kui oled aru saanud, millega kõige rohkem abi vajad ja miks mõnes tunnis on keerulisem kui teises, saa iseendaga paremini tuttavaks. Täpsemalt, õpi tundma ennast õpilasena. Kas sa oskad õppida? Kas sa tead, milline õppimisstiil sulle kõige paremini sobib ja millises päeva osas oled sa kõige produktiivsem? Me oleme kõik erinevad ning õpime samuti erinevalt. Mõni õpib paremini hommikul, mõni lõunal ja mõni õhtul. Ei ole olemas ainult üht õiget õppimisviisi. Tihtipeale on meil koolis ülesanne midagi meelde jätta, kuid kas tead, milline meetod töötab sinu jaoks kõige paremini? Üks mälustrateegia, mida õppimisel proovida on näiteks õppimise hajutamine. Kui sul on vaja nädala lõpuks selgeks saada 30 uut võõrkeelset sõna, hajuta nende õppimine mitme päeva peale. Teine võimalus on näiteks õppides regulaarselt eneseteste teha, nii õpid oma mälus ringi uitama ning saad aru, mis on meeles ja mis mitte. Võib-olla sobib sulle kõige paremini hoopis meetod, kus õpid üht asja mitme erineva nurga alt. Näiteks, kui pead selgeks saama mõne füüsikaseaduse, proovi sellele läheneda tuues näited erinevatest eluolukordadest, kus see seadus rakendub või tee kodus mõni vahva teaduskatse (ohutusnõudeid silmas pidades muidugi!). Selleks, et leida endale sobivaim õppimise meetod, pead sa neid proovima ja omavahel võrdlema. Võta selleks aega ning ära anna kergelt alla. Pea meeles, et meie aju on plastiline ehk kõiki oskusi on võimalik õppida.
- Küsi julgelt nõu sõprade, vanemate, õpetajate või eraõpetaja käest
Kui sa tead, et on mõni õppeaine või konkreetne teema, milles sa ei ole kõige tugevam, leia keegi, kes on. Me ei pea tundma piinlikkust sellepärast, et me ei saa kõigest aru. Kui me saaksime kõigest juba loomulikult aru, siis miks me üldse koolis käime? Tark inimene teab, et on palju asju, mida ta veel ei tea, aga ta leiab enda ümber inimesed, kes on temast targemad ja aitavad tal areneda. Seega, kui tunned, et vajad mõnes õppeaines abi – KÜSI ABI. Leia mõni klassikaaslane, kes teemat hästi valdab ning küsi temalt nõu. Võib-olla teavad su vanemad sellest teemast üllataval kombel väga palju? Äkki on su õpetajal aega sinuga sel teemal pikemalt rääkida ning soovitada sulle materjale, mis aitavad teemat paremini mõista? Või äkki hoopis soovid leida endale eraõpetaja, kes aitab teemat tutvustada mõne teise nurga alt, et mõistaksid seda paremini kui eales varem? Eraõpetaja eelis sõprade, vanemate ja õpetajate ees on see, et neil on olemas individuaalõppe kogemus, vahendid, aeg, oskused ja siiras soov sind edasi aidata, et saaksid saavutada koolis oma maksimaalse potentsiaali. Parimad eraõpetajad leiad näiteks Mentornauti platvormilt – www.mentornaut.ee.
- Ära kao ära ning leia võimalus sõprade, pere või spetsialistidega suhtlemiseks
See, et sa oled distantsõppel või kodus isolatsioonis, ei tähenda, et sa pead maailmast ära kaduma ja kivi alla kolima. Me elame 21. sajandil. Tee sõpradega pärast tundi videokõne. Rääkige kõigest sellest, millest te muidu räägiksite vahetunnis. Tulemas on mingi keeruline kodutöö? Räägi sellest klassikaaslastega – tehke koostööd ja aidake üksteisel õnnestuda või kiruge koos kui raske kõik on. Jagatud mure on pool muret. Leia aega ka oma pere jaoks. Kui kõik on väsinud ja stressis ja pidevalt mures kooli ja tööasjade pärast, on lihtne ennast ära unustada. Ära lase sel juhtuda – rääkige üksteisega. Päriselt. Päris elust ja asjadest. Kui tunned, et sul ei ole kellegagi rääkida, aga oma mõtteid enam enda sees ka hoida ei jaksa, tea, et sul on alati võimalus pöörduda inimeste poole, kes sind hea meelega kuulavad ning vajadusel ka nõu annavad. Noortel vanuses 16-26 on võimalik saada vaimse tervise teemal nõustamist videosilla või kirjaliku e-nõustamisena (täpsem info: https://peaasi.ee/kysi-noustajalt/). Lasteabi telefon 116111 on suunatud igas vanuses lastele ning töötab 24/7, samuti on võimalus kasutada chati: https://www.lasteabi.ee/. Distantsõpe ja sõpradest eemal olek võivad olla väga keerulised, ära pelga küsida abi.
***
Loodame, et said siit kasulikke mõtteid ja püüad neid ka rakendada. Ära ole iseenda suurim sabotöör, alusta enda baasvajaduste rahuldamisest, mõista seda, mida sa veel ei mõista ja küsi vajadusel julgelt abi. Meie Mentornautis oleme sinu jaoks olemas, et leiaksid endale eraõpetaja, ükskõik, mis õppeaines. Usu meid ja meie sadu õpilasi kui me ütleme, et eratunnid teevad imesid ning eraõpetajast võib saada sinu salarelv enne kooli lõppu. Eratunnid ei ole kindlasti häbiasi ning muutuvad tänases ühiskonnas aina populaarsemaks. Tule leia ka endale sobiv eraõpetaja aadressil www.mentornaut.ee.
Artikkel on valminud koostöös Mentornaut eestvedajate ja eraõpetajatega.
Avaldatud aastal 2021