Anu Oja 10 soovitust ettevõtlikule noorele: ettevõtlikkus ei võrdu tingimata ettevõtlusega

17.11.2020
Kaie Pranno, noorteinfo peaekspert

Noorteinfoportaali Teeviit novembri teemaks on noorsootöö võimalused. Peamiselt keskendume noorte osalusele ja ettevõtlikkusele. Sellekord jagab soovitusi Lääne-Virumaa Arenduskeskuse noorte ettevõtlikkuse programmi juht Anu Oja.

  1. Usu endasse ja oma ideesse või oma unistustesse. Hea idee teoks tegemine võtabki aega, nii et ole kannatlik. Aga ole kirglik ja see viib sihile.
  2. Ole uudishimulik ja heas mõttes rahutu ning avatud uute asjade suhtes. Kasuta teadlikult erinevaid võimalusi, mis sinu juurde tulevad, sest need annavad sulle uusi kogemusi ja suurendavad sinu silmaringi.
  3. Läbikukkumine ja feilimine on okey. Meie koolisüsteem ehk ei soosi alati vigade tegemist ja eksimist, aga just feilimine sunnib sind ennast analüüsima ja mõtlema, mida oleks pidanud tegema teisiti. Nii õpibki. Mõnes ärikultuuris teatavasti pole sa õige ettevõtja, kui sul vähemalt ühte pankrotti ette näidata pole. Pea meeles, et elus saab vigu alati parandada ja seepärast ära karda eksimist!
  4. Ettevõtlikkus ei võrdu tingimata ettevõtlusega. Ettevõtja peab muidugi olema keskmisest ettevõtlikum, kuid algatusvõimelisi ja eestvedajaid inimesi on vaja igal pool, ka ametnike ja töövõtjate hulgas. Ettevõtlikkus on lihtsalt oluline omadus, mis aitab elus igal hetkel toime tulla ja kiiresti muutustele reageerida.
  5. Ära takerdu probleemidesse. Probleemid on lahendamiseks. Selle asemel, et mõtelda, miks midagi teha ei saa, mõtle, kuidas seda teha! Takistuste kerkimisel võta ahastamise poolelijätmise asemel hoiak: „Lahe, uus probleem! Mul on võimalus seda lahendada!“
  6. Ole hea suhtleja ja avatud uutele kontaktidele. Sinu ümber on nii palju huvitavaid inimesi ja sa ei tea kunagi, kellega sa võid kokku juhtuda ja kuidas keegi võib sind sinu teel edasi aidata, seepärast ära jää suhtlemises vaid mugavasse sõprade ringi. Koostöös ja sünergias teiste inimestega sünnivadki kõige parimad ideed ja lahendused. Seepärast kollektsioneeri inimesi!
  7. Sea endale eesmärk ja tee tegevusplaan ning vii see ellu. Eesmärgid, millele ei järgne tegevusi, on lihtsalt unistused.
  8. Ära heitu kriitikast. Kriitika saab olla edasiviiv, kui oskad seda enda kasuks ära kasutada. See aitab sul ennast analüüsida, tunda ära oma nõrgad kohad ja teha vajalikke parandusi edaspidiseks.
  9. Ole uuendaja, mitte kohaneja! Sinul on võimalus midagi muuta ja ära teha, seepärast ära mine lihtsalt vooluga kaasa. Küsi alati, kuidas saaks veel paremini.
  10. Põle ereda leegiga ja sütita ka teisi!

Artikkel on avaldatud 2020. aastal

 

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend