fbpx

Alusta potipõllundusega ja anna tulemustest Teeviit portaalile teada

Mai on Teeviit portaalis keskkonna teemakuu. Kutsume kõiki noori panustama enese tervisesse, keskkonna hoidmisse ning kasvatama maitsetaimi kodustes tingimustes. Praeguses eriolukorras on tubased tegevused väga soovitatud ning seetõttu ka rohkem aega midagi uut katsetada. Veel ei ole hilja näpud mulda pista ja panna rõdule, aknalauale või aeda kasvama mõni ilus ja kasulik maitsetaim. Lisaks sellele, et ürdid muudavad maitsvaks iga söögi ja neid on mugav otse potist kastmetesse ja võileivale näpistada, panevad nad ruumi ka mõnusalt lõhnama.

Maitsetaimi on lihtne kasvatada: ei ole vaja suurt ja uhket aeda, sest need taimed kasvavad rõdul või terrassil potis väga edukalt. Kuna ürte kasutatakse peamiselt peenravärskena, on mõttekas rajada maitsetaimeaiake suveköögi, köögi või söögiala lähedusse. 

Toas kasvatamiseks sobivad hästi näiteks basiilik, aedsalvei, pune, sibul, petersell, murulauk, till,tüümian, loorber. Aga lase oma loovus vabaks ning kasvata kasvõi apelsine, avokaadot või paprikat – seemned leiad viljadest!  

 

Teeviit jagab paar soovitust, kuidas maitsetaimi kasvatada: 

  • Leia kasvatamiseks sobilik nõu! 

Potiks kasutatav anum ei tohi olla liiga väike. Anumina võib kasutada mitmesuguseid nõusi- näiteks vanu plekkpurke, pappkaste, plastkarpe. Ole loominguline ning leia sobilik nõu.

  • Kasvatamiseks kasuta värsket mulda. 

Kasvatamiseks sobib hästi oma aiast kaevatud muld või poest ostetud muld. Hea nipp on teha karbi või plekkpurgi põhja augud, et taimed poleks ülekastetud. Kui kasvatusnõu põhjas ei ole auke, siis pane poti põhja kruusa ning selle peale ajaleht, mis väldib taimede üleniiskumist. 

  • Kasta ja väeta!

Algul vajavad taimed palju vett, mistõttu on väga oluline kastmine. Kastmine võib oleneda nii soojusest kui ka õhuniiskusest aga ka taime eripärast. Kastmisel võid kasutada näiteks meeldetuletusi, et mitte kastmist unustada või siis mõtle välja süsteem, mis kastaks ennast ise! Niiskust ja soojust vajavad kõik taimed. 

  • Jää ootama ning vaatle taimede kasvamist.

Samuti tuleb taimed asetada valgesse kohta. Kui taimed on äsja tärganud, tuleb neid esimese 2 nädala jooksul ettevaatlikult iga päev kasta, edasi juba harvem. Kuigi maitsetaimed ei ole väga nõudlikud, siis võiks neid ka väetada. Väetiseks sobib ka hästi looduslik kompost. 

Kui maitseained on piisavalt kasvanud jaga meiega ka oma tulemusi. Selleks lisa pilt Instagrami, tägi @Teeviit ning kasuta hästägi #kasvatameise.  Pildid avaldame noorteinfoportaal Teeviit sotsiaalmeedia. Piltide jagajatele vahel loositakse üllatusauhindu (5 auhinda)! 

Начни выращивать специи и поделись результатом на портале Teeviit 

Май – месяц экологической темы на портале Teeviit. Мы приглашаем всех молодых людей внести вклад в свое здоровье, сохранять окружающую среду и выращивать растения в домашних условиях.

В текущем чрезвычайном положении у нас есть больше времени, чтобы попробовать что-то новое и занятся чем-то необычным. Ещё не поздно посадить в горшок красивую и полезную пряность. Травы не только добавляют вкус каждому блюду, и их удобно положить в соус или на бутерброд взяв прямо с подоконника, но они также придают комнате приятный запах. 

Выращивать травы – это легко: для этого не нужен большой сад, так как эти растения очень успешно растут в горшках на балконе, подоконнике или террасе. Поскольку травы в основном используются в свежем виде, то имеет смысл разбить травяной сад возле (летней) кухни или столовой.

Базилик, шалфей, орегано, лук, петрушка, зеленый лук, укроп, тимьян и лавровый лист хорошо подходят для выращивания в помещении. Но дай волю своей фантазии и начни выращивать апельсины, авокадо или паприку – семена найдёшь в их плодах!

Teeviit поделится с тобой несколькими советами о том, как выращивать травы:

  • Найди для выращивания подходящую ёмкость!

Ёмкость, используемая вместо горшка, должна быть не слишком маленькой. В качестве ёмкости можешь использоваться различные контейнеры – например, старые консервные банки, картонные или пластиковые коробки. Прояви творческий подход и найди что-то подходящее.

  • Для выращивания используй свежую почву.

Почва, выкопанная в саду или купленная в магазине, хорошо подходит для выращивания. Хороший совет – проделай отверстия в нижней части коробки или консервной банки, чтобы при чрезмерном поливе у растений была возможность не впитывать всю воду сразу. Если в нижней части ёмкости нет отверстий, то положи на дно гравий и газету, чтобы предотвратить сырость в почве растения.

  • Поливай и удобряй!

Сначала растениям нужно много воды, поэтому полив очень важен. Полив может зависеть как от температуры, так и от влажности воздуха, а также от специфики растения. Можешь использовать напоминания, чтобы не забывать о поливе или придумай систему, которая бы поливала растения сама! Во влаге и тепле нуждаются  все растения.

  • Смотри и следи за тем, как растут растения.

Растения нужно поставить в светлое место, например на подоконник. Если растения только начинают прорастать, их следует поливать понемногу каждый день в течение первых 2 недель, а затем реже. Хотя травы не очень требовательны, их также можно удобрять. Хорошим удобрением является натуральный/природный компост.

Когда травы/специи уже подрастут, то поделитесь своими результатами с нами. Для этого добавь фотографию в Instagram, отметь @Teeviit, и используй хэштег #выращиваемсами. Мы опубликуем фотографии в социальной сети Teeviit. Все, кто поделился с нам фотографией примут участие в розыгрыше призов (всего 5 призов)!


Koostanud Teeviit sisuloome tiim

Kasutatud allikad:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus