fbpx

Alkoholist, pidudest ja sõiduki juhtimisest

Alkohol on sageli koosistumistel üheks osaks ning kahjuks kajastub see ka liikluses – suvisel perioodil vigastunutega ja hukkunutega liiklusõnnetuste arvud kasvavad. Eelmisel aastal hukkus kokku joobes mootorsõidukijuhi osalusel toimunud liiklusõnnetustes 12 inimest. See on viiendik kõikidest hukkunutest.

Kuidas vältida, et keegi sõpradest ei läheks joobes peaga rooli?

  • Leppige peo alguses kokku, kes on kaine autojuht.
  • Korja autovõtmed ära peo alguses oma sõpradelt, pane need kindlasse kohta (ja ära unusta, kuhu need panid)
  • Tehke ühine kokkuleppe, et keegi ei hakkaks hiljem ise koju sõitma.
  • Kasutage koju minekuks ühistransporti või kutsuge keegi endale järele, autole minge järele päev hiljem.
  • Tehke alkoholivabade kokteilide pidu.

Kui sõber siiski plaanib joobes sõidukit juhtida, tuleb teda kindlasti takistada! Selleks peab rääkima talle tagajärgedest või takistada füüsiliselt (nt autovõtmed ära võtta). Kui muud võtted ei aita, siis tuleb politseid teavitada – see võib päästa nii tema kui ka kellegi teise elu.

Joobes juhtimise ohtlikkusest

Alkoholi mõjul väheneb juhi reaktsioonikiirus, keskendumisvõime, koordinatsiooni- ja hindamisvõime, vaateväli aheneb ning tekib liigne enesekindlus. 0,5-promillise joobega rooli minnes kasvab autojuhil liiklusõnnetusse sattumise tõenäosus kaine juhiga võrreldes kolm korda ning fataalsesse liiklusõnnetusse sattumise tõenäosus juba viis korda!

Juunis 2022 toimus Transpordiametil, Päästeametil ja Politsei- ja Piirivalveametil ühiskampaania „Sul on selgroogu“, eesmärgiga vähendada alkohijoobes rooli istumist ja vette sattumist ning juurutada alkoholita hakkama saamise normaliseerumist ja väärtustamist.

Ole sõpradele eeskujuks ja hoia ka neil silma peal, et mitte keegi joobes rooli ei läheks!

Artikkel on koostatud noorteinfoportaal Teeviit poolt Transpordiametil, Päästeametil ja Politsei- ja Piirivalveameti allikate põhjal

Skip to content