fbpx

Kogemuslugu Alisaga: iga päev ja iga klient on minu jaoks kordumatu ja huvitav

28.10.2020
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Noorteinfoportaali Teeviit oktoobri teemaks on vaimne tervis. Peamiselt keskendume vaimse tervise häiretele ning erinevatele sõltuvustele. Seekord oleme teinud artikli kogemusnõustaja Alisaga.


Töötan igapäevaselt sõltuvushäiretega inimestega, olles ise samal ajal ka tervenev sõltlane. Olen ka kahe toreda lapse ema, abikaasa ja tütar. Õpin Tallinna Ülikoolis sotsiaaltööd kolmandal kursusel.
Ma töötan inimestega, kellel on keemiliste ainete sõltuvus, see tähendab nii alko-, narko- kui ka ravimisõltuvust.


Minu töö on toetada sõltuvushäire all kannatavaid noori läbi individuaalse ja grupi nõustamise toetudes enda kogemusele, et aidata neil leida lahendusi ja tõsta motivatsiooni ja usku sellesse, et kaine elu ilma aineteta on võimalik.


Ma kuulan inimesi, kes minu juurde tulevad ja me hakkame lahti arutama muresid, mis neid minu juurde tõid. Igal inimesel on oma lugu, mis teda tarvitamiseni viis. Leiame koos inimesega tema tugevused, mis tal on ja millele saaks toetuda. Mõnel kliendil, kes minu juurde jõuab, on veel sotsiaalses ja majanduslikus mõttes kõik enam-vähem korras ja me saame keskenduda ainult sõltuvusprobleemile, teisel on aga sõltuvusest tingitud põhjustel väga palju sotsiaalseid ja majanduslikke probleeme, millega tuleb samal ajal tegeleda. Sageli võib juhtuda, et inimene on kaotanud nii töö kui elukoha ja puuduvad lähedased, kes teda toetaksid. Sellises seisus vajab inimene rohkem toetust kui ainult sõltuvusprobleemiga tegelemine ja mina tugiisikuna pakun ka seda.


Kui inimene tunneb, et tema tarvitamine hakkab juba talle või lähedastele muret tekitama, siis on juba põhjust kuhugi pöörduda. Pole vaja oodata, millal asjad juba täitsa hulluks lähevad. Noores eas inimestele tundub, et see tarvitamine on nii „chill“ ja mida halba nendega ikka juhtuda saab nädalavahetuste pidutsemise korral. Märkamatult aga juhtub see, et osad hakkavad tarvitama juba ka nädala sees, ja siis juba hakatakse „sebima“ ka igaks päevaks. Eitamise mehhanism on aga tihti nii tugev, et inimene ikka ja jälle vabandab välja selle, miks tal järjekordselt on vaja ainet saada.


Selle erialani ma jõudsin oma kogemuse läbi. Alustasin tarvitamist, kui olin veel alaealine. Siis ei arvanud ma kuidagi, et kõik võib nii kurvalt lõppeda minu jaoks. Nüüd, olles kaine juba üle 11 aasta ja mulle pakuti tugiisiku tööd MTÜ Convictus Eesti’s, siis otsustasin proovida. Nii selle mõne aastaga ja mitme-mitme täiendkoolituse abil olen nüüd tugiisik, sõltuvusnõustaja, kogemusnõustaja, ning lisaks ka grupijuht. Töötan MTÜ Convictus Eesti kahjudevähendamise keskuses ja Confido Meditsiinikeskuses. Vabatahtlikuna olen juhtinud gruppe ka Tallinna Vanglas ja Tallinna Laste Turvakeskuses.
Suureks väljakutseks on see, et kõiki tegelikult alati ei õnnestu aidata. Seda on raske tunnistada, aga see on tõsi. Alguses on raske, kui klient, kellega oled kaua töötanud ja näinud tema edusamme, äkki läheb ja alustab uuesti tarvitamist. Täna ma enam ei võta igat sellist juhtumit, kui isiklikku läbikukkumist, sest tean et tagasilangused käivad kahjuks sõltuvushäirest taastumisega kaasas ja on neid kes vaatamata pingutustele ei taastu.


Teine väljakutse on see, et tuleb enda piire tunda, samal ajal aga luua usalduslik suhe kliendiga, kus liiga lähedane suhe ei tööta enam paranemisprotsessi kasuks. Väga oluline, et inimene saaks ennast avada ilma, et ta kardaks minupoolset sildistamist. See on üks kogemusnõustamise tugevusi, et jagades oma lugu sarnase kogemusega inimesega ei pea häbenema ja kartma sildistamist, millega sõltlased kokku puutuvad.
Iga päev ja iga päev on minu jaoks kordumatu ja huvitav.
Sõltuvust tunnistada ei ole häbiasi. Meie ühiskond muidugi on meelestatud teisiti ja tihti see sõna „teisiti“ tähendab vaenulikult ja hukkamõistvalt. Samas, on ju teaduslikult tõestatud, et keemiline sõltuvus on ajuhaigus. Nii mitmed faktorid inimese elus määravad selle, kas tal on oht sõltuvuse küüsi langeda. Inimene pole selles süüdi, et temast sõltlane sai. Arvan, et kui ühiskond ka seda mõistab, siis palju rohkem inimesi juba varasemas staadiumis suudavad endale tunnistada, et probleem on olemas ja ma pean nüüd minema ja küsima abi. Kui sõltuvus hakkab muresid tekitama kodus, tööl, tervisega seoses. Kui hommikul ei suuda tööle minna, sest oli raju nädalavahetus ja nüüd oleks vaja väikest „näffi“, et see päev üle elada. Kui tekkivad esimesed rikkumised ja vahelejäämised. Kõik see ju viitab sellele, et sõltuvushäirete tarvitamine on hakanud inimese elu mõjutama.


Sõltuvus ja vaimne tervis on omavahel tihedalt seotud. Sageli võivad vaimse tervise probleemid olla põhjuseks, miks inimene hakkab keemilisi aineid tarvitama. Näiteks, kõrge ärevus, depressioon, tunne, et ma ei kuulu siia maailma jne. Inimene tunneb ennast teist moodi, kui teised ja hakkab otsima lahendusi. Noores eas proovitakse erinevaid aineid, alkohol kaasaarvatud, sealt leitakse endale „kaaslane“, mis vähendab ärevust, teeb rõõmsaks, loob turvatunde ja leevendab üksilduse. Paljud aga ei saa aru, et need „leevendused“ on vaid ajutised ja hiljem, et sama tunnet kogeda- pead sa uuesti minema aine järgi. Lõpuks on inimene lõksus. Vaimse tervisega seotud mure pole kadunud ja tavaliselt see isegi süveneb, aga sellele lisaks on tekkinud veel ka keemiline sõltuvus. Näen seda oma klientide seas väga palju, et tegu pole ainult sõltuvushäirega, vaid ikkagi kaksikdiagnoosiga. Selliseid klientide aitamiseks on oluline et ravi meeskonda kuulub ka psühhiaater. Alguses võiks oma vaimsete probleemidega abi otsida spetsaialistide poole pöördudes.


Kui tunned, et vajad abi ja näed et keemilised ained on järjest rohkem su elu üle võtmas ja kontroll tarvitamise üle väheneb, siis ära jää ootama, millal sattud haiglasse või kinnipidamisasutusse- otsi abi! Abi otsimine ja palumine EI OLE häbiasi! Parem tulla ja rääkida sellest enne, kui asjad hulluks lähevad. Tänapäeval on abivõimalused olemas, leia enda jaoks sobiv. Sõltuvusest taastumine üksi on väga raske, abi on olemas, võta see vastu.


Vaata lisaks: Tugiisik sotsiaalprogramm SÜTIK

Veebilingid, kuhu soovi korral inimesed pöörudada võivad:
– Abivõimalused lastele ja noortele
https://www.narko.ee/siit-saad-abi/abivoimalused-lastele-ja-noortele/
– Kanepitarvitajatele mõeldud programm
https://www.narko.ee/siit-saad-abi/noustamisprogramm-kanepitarvitajatele/
– SÜTIK programm
https://www.narko.ee/siit-saad-abi/tugiisik-narkootikumide-tarvitajale-sutik-programm/
– Kahjude vähendamise keskused
https://www.narko.ee/siit-saad-abi/kahjude-vahendamise-keskused-ohutumaks-tarvitamiseks/

Artikkel on avaldatud 2022. aastal.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend