fbpx

Kogemuslugu Aakre noortelt: noortekohvikust olulised oskused tulevikuks

01.11.2018
Kaie Pranno, noorteinfo peaekspert

Tartumaal Aakre külas tegutsevad noored, kes algatasid noorte projektifondi Nopi Üles! toel noortekohviku. Üle ootuste on kohvik osutunud väga populaarseks nii noorte kui ka kogukonna seas – järjest rohkem noori soovib kohviku tegemistes kaasa lüüa ning kogukonnas on noortekohvik alati oodatud. Loe artiklist lähemalt, kuidas noored ise projekti tegevusi kirjeldavad (väljavõtted Nopi Üles blogist).

Noortekohviku tegus suvi

Noortekohvik avati esimest korda 3. juunil Lastekaitsepäeva üritusel. Enne seda harjutati peaaegu kaks nädalat – prooviti erinevaid retsepte ning koostati menüü. Noortekohvik osutus niivõrd menukaks, et kõik muud üritusel planeeritud tegevused jäid tagaplaanile. Kuna see oli noortekohviku esimene üritus, siis segadust oli ka palju, aga õnneks kõik laabus. Kahjuks oli ka külastajaid, kes muutusid kärsituks ning ütlesid halvasti, kuid enamus inimestest olid siiski rahulikud ning kannatlikud.

Järgmine kord oli kohvik avatud 24. juunil, kui toimus küla jaanipäev. Taaskord läks hästi ning õnnestus ära müüa kõik, mis sai ette valmistatud. Sel korral oli kõige populaarsem toit hamburger.

Aakre külapäeval oli noortekohvik taas avatud! Külastajate rekord saavutati kindlasti Curly Stringsi kontserti ajal, sest kontserdil oli peaaegu 400 inimest ning väga paljud leidsid ka tee kohvikusse, sealhulgas ka bänd.

Elvas toimus 10. augustil Elamusfestivalil ja noortekohvik oli taas kohal. Tegemist oli ülevallalise messi-laadse üritusega, kus kõik soovijad said ennast tutvustada. Noored leidsid endale nurga Aakre küla telgi all. Ka seekord õnnestus ära müüa kõik, mis kaasas oli.

8. septembriks esitati noortekohvikule väljakutse, mis otsustati vastu võtta. Nimelt kutsuti noortekohvik toitlustama Tartumaa Noortepäevale. Kahjuks oli sellel üritusel vähe osalejaid, kuid noored olid sellegipoolest rahul ja kogemuse võrra rikkamad.

Foto (erakogu): 8. september, Tartumaa Noortepäev

Noortekohviku tulevikuplaanid

Suvi oli väga töine ning hetkel on väike paus, et energiat koguda peagi algavate sündmuste jaoks – näiteks Madri Laat Aakre rahvamajas ja suupiste laua valmistamine valla ürituse jaoks 1.detsembril. Kohviku populaarsus on oluliseks põhjuseks, miks kohvik oma tegevusega jätkab. Ka kogukond on kohviku väga hästi vastu võtnud ning ootavad neid kordi, mil noored on taas oma kohvikuga väljas.

Aakre rahvamaja väike saal on sisustatud kui kohvik. Kui varasemalt oli olemas baarilett, siis nüüd lisasime sinna ka ostetud lauad-toolid. Tekkis mõte muuta kohvik veelgi hubasemaks ning noortepärasemaks ja tellisime kott-toolid. Hetkel on rahvamaja köögis remont ning sellega paranevad kindlasti väga palju kohviku võimalused. Projektiga on vaikselt kaasa tulnud ka lapsevanemad – emad on aidanud kokkamisel ja ettevalmistustel ning isa, kes pesi nõusid.

Mida noortekohviku pidamine noortele õpetab?

Noortekohvikut pidades õppisid noored nii toidu valmistamist, kohvikus töötamist ja klientide teenindamist ning loomulikult ka uusi ja toredaid retsepte. Enne ja pärast igat sündmust oli meeskonna koosolek, kus koos arutati menüüd, jagati tööülesandeid ning hiljem analüüsiti, kuidas kohviku pidamine läks. Noored ise toovad välja, et enim õppisid nad omavahel koostööd tegema ning erinevates olukordades (ka keerulistes) toime tulema. Meeskonnatöö ja keerulistes olukordades toimetulek on andnud neile uusi oskusi ja enesekindlust.

Noorte ideede projektifondi Nopi Üles! tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmis „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.

Allikas: Aakre noorte projekti blogispostitus NopiÜles blogis

Kasutataud pildid: erakogu

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend