fbpx

6 soovitust, mida teha rahvusvahelisel noortepäeval

12. august on rahvusvaheline noortepäev, mille raames on fookusesse võetud toidusüsteem ning selle jätkusuutlikkus planeedi ja selle elanikkonna seisukohalt. 

Noorteinfoportaal Teeviit kutsub üles noori ja noorsootöötajaid 12. augustil arutlema toidusüsteemide ja jätkusuutlikkuse teemal. Siin leiad 6 soovitust, mida teha rahvusvahelisel noortepäeval, mis on keskendunud just sellele teemale. 

1. Külasta kodukandi ettevõtet või talu

Uuri meie planeedi tuleviku kohta ning koge ka midagi uut. Vali ettevõteid või talusid nende eesmärgi ja visiooni järgi ning tutvu sealsete olude ning tingimustega, aga ka probleemide ja võimalike lahendustega. Kindlasti helista ja lepi kohtumine kokku, nii saad kindel olla, et nad teavad ka sind oodata ja sisse lasta. 

2. Vii läbi temaatiline töötuba 

Kutsu üles enda kogukonna inimesi jälgima, kui palju toidujäätmeid neil ikkagi tekib. Arutlege sellel teemal, kas ja mida saaks teha midagi paremini või kuidas neid jääke targalt ära kasutada. Leidke koos uusi lahendusi, et vähendada oma ökoloogilist jalajälge.

3. Korralda filmiõhtu ja sellele järgnev arutelu

Vaata internetist toiduteemalist filmi ning peale seda arutlege, milliseid mõtteid see film teis tekitas. Mõtle ka sellele, mida juba varasemalt teadsite ning mida uut enda jaoks filmist teada saite. Ole avatud kuulaja ning austa kõigi teiste arvamusi.

4. Sorteeri kappi ja anneta mitte vajalikud asjad heategevuseks

Võta noortepäeval aega ja korista oma köögis või noortekeskuses kappe. Otsustage, kas leiate retsepte, et alles olevast toidust midagi valmistada või on võimalik need näiteks annetada Toidupanka, et need jõuaks abivajajateni. Kui sul on peale seda veel vaba aega, siis võta ette ka oma riidekapp ning raamaturiiul. Korista kapist riided, mida sa ei kanna või mis on juba paar kuud liiga väikesed või suured ja anneta ka need. Nagu ütleb vanasõna – ühe inimese kola on teise inimese varandus. 

5. Katseta uusi ja põnevaid retsepte

Astu oma mugavustsoonist välja ning vaata internetist mõni jätkusuutlik ning taimne retsept või vaata, mida saaksid valmistada juba olemas olevatest toorainetest. Tee süüa oma sõprade või perega ja pange ennast proovile ning vaadake kui palju olemasolevaid toiduaineid te saate ära kasutada ja kui vähe te peate poest juurde tooma. Võta sihiks see, et poodi pole vaja minna ja valmib maitsev pala.

6. Organiseeri arutelu või ideekorje 

Kutsu kokku oma pere, tuttavad, sõbrad, noored või noorsootöötajad ning arutlege ja koguge ideid, mida saaksite teie teha, et planeedil oleks parem. Kuidas saaksite teie toituda, et see ei vajaks nii paljusid erinevaid ressursse. Kas võiks kodus ja noortekas proovida näiteks lihavaba neljapäeva, kus valmistatakse ainult taimseid toite? 

Jaga ka meiega oma arutelude tulemusi, retspte ja muid muljeid noortepäevast. Sotsiaalmeedias kasuta teemaviidet #noortepäev2021 ja tag-i Teeviit (@teeviit). 

Noortepäeva eestvedaja on UNESCO.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus