fbpx

5 soovitust Maarja Punakult küberkiusamisega võitlemiseks

Kius telefonis või internetis on saanud pea sama tavapäraseks kui silmast silma suhtlusel. Laste internetikasutuse uuringust selgub, et Eestis puutub küberkiusamisega kokku iga neljas laps.

Kuigi noorte hinnangul on koroonaviiruse perioodil küberkiusamist jäänud vähemaks, on see samas muutunud vähem avalikuks ja liikunud kinnistesse sotsiaalmeedia gruppidesse ja otsesõnumitesse. Õpetajate ja vanemate jaoks muudab see laste toetamise kindlasti keerulisemaks.

„Küberkiusamine on tegevus kübermaailmas, millega tehakse sihilikult kellelegi haiget. Kuigi enamasti on see korduv tegevus, siis kübermaailmas piisab ka ühestainsast postitusest või kommentaarist, mis hakkab oma elu internetis edasi elama ja ajas veel rohkemate inimesteni jõudma. Seda, mis on tehtud, on põhimõtteliselt võimatu tagasi võtta. Kui koolis on kiusataval võimalik abi paluda õpetajalt või mõnelt tugitöötajalt, siis kübermaailmas on noor pigem üksi ja talle ei tule keegi appi. Sellepärast ongi oluline, et me märkaks rohkem internetis olevat kiusu ning sekkuks, et seda oleks vähem,” lausus politsei- ja piirivalveameti (PPA) kommunikatsioonibüroo politseikapten Maarja Punak.

Viis soovitust Maarja Punakult, mida teha kui märkad internetis sobimatut kommentaari:

  1. Anna tegijale teada, et selline kommentaar ei ole sobiv. Pöördu kommenteerija poole viisakalt, ilma sarkasmita. Inimesed saavad teravast huumorist erinevalt aru. Teavita kiusatut, kui kiusamine toimub tema teadmata.
  2. Too välja teise inimese kommentaaris see, mis sinu hinnangul teeb kellelegi haiget. Ole valmis enda kommentaari pikemalt lahti seletama.
  3. Kommentaari tegemise järel ise solvamise sihtmärgiks saades anna inimesele selge tagasiside kommentaari sobimatuse kohta ja tegevuse kohta, mida sellest tulenevalt teed (blokeerid inimese, lahkud arutelust, ähvardamise puhul teavitad politseid). Kopeeri või salvesta haiget tegevad postitused või kommentaarid, et kasutada neid vajadusel tõendina, kuniks juhtunu leiab lahenduse.
  4. Jäta reageerimata trolli tehtud kommentaarile. Raporteeri või blokeeri ja kutsu ka teisi seda tegema, kui nemad arvavad samamoodi, et pahatahtlikud kommentaarid on sobimatud.
  5. Veebiruumis näita ise enda kommentaaridega eeskuju ning teavita portaale ja vajadusel politseid kontodest, mis kokkulepitud reeglitest kinni ei pea ja teadlikult teistele kannatusi põhjustavad. Toeta kannatajat ka kiusamise jätkudes, et ta ei tunneks ennast üksinda.

Artikli kirjutas noorteinfoportaal Teeviit vabatahtlik Maris Praats.

Skip to content