fbpx

5 küsimust YFUkale: vaimne tervis

28.10.2020
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Seekordne artikkel on valminud koostöös YFU-ga. Enda lugu vahetusõpilaseks olemisest räägib Kristina Volt, kes käis vahetusaastal Saksamaal. 

Minu nimi on Kristina. Ma olen 17-aastane ja ma käisin 2019/2020 vahetusaastal Saksamaal. See oli ülimalt lahe kogemus ning ma sain sealt palju häid mälestusi. Samuti oli ka natuke raskemaid hetki ja takistusi, millesti tuli üle astuda.

Algselt on kõik uus. Kuidas saada sellise ärevusega hakkama? Kuidas harjuda uue olukorraga?

Algul on kõik uus ja põnev ning endal on ka sees selline elevus ja erutus. See on tegelikult väga hea, sest siis ei mõtle nii palju kodule ning sellele mis kodumaale jäi. Ma tundsin, et mul oli siis ka lihtsam mugavustsoonist välja astuda. Mingi aeg hakkasin ma selle olukorraga harjuma, sest tekkis rutiin. Tavaliselt on raskem osa see, mis tuleb peale algust, siis kui oled juba harjunud igapäevaeluga.

Kas sul oli ka raskeid momente, kuidas neist üle saada?

Minu jaoks oli kõige raskem periood peale 1-2 kuud. Enam ei olnud seda elevust nii palju, sest tekkis rutiin ja koduigatsus. Tänu sellele oli mul natuke raske ka ennast avada ja uute inimestega sidet luua. Mis aga aitas, oli uute asjade proovimine ning hobide leidmine. Ma hakkasin esimest korda elus instrumenti õppima ja see oli minu jaoks väga põnev. Ma pidin end tegevuses hoidma, et mitte liiga palju kodule mõelda.

Kuidas saada üle inimeste igatsusest? 

Mul oli päris palju igatsust lähedaste vastu. Alguse poole aitas mind see, kui ma helistasin kellelegi neist. See vist andis mulle teadmise ja kindluse, et nad on päriselt ka ikka veel olemas, lihtsalt natuke eemal. Hiljem aga pani nendega rääkimine mind just kodu peale mõtlema ja ma ei tahtnud väga tihti nendega ühendust võtta. Ma arvan, et inimene lihtsalt harjub asjadega ja nii harjusin ka mina, et jah ma ei näe neid nüüd mingi period, aga juba näiteks seitsme kuu pärast olen ma kodus ja nendega koos. Ka selle vastu aitab hästi enda tegevuses hoidmine ja suhtlemine kohalike inimestega.

Kuidas mõistetakse teistes kultuurides vaimset tervist ning sellega seonduvaid probleeme?

Ma tunnen, et tänapäeval levib info nii kiiresti peaaegu üle kogu maailma, siis tegelikult vaimse tervisega tegeletakse. Kuna Saksamaa on ka Euroopas nagu Eestigi siis ma usun, et selle koha pealt on nad üsna sarnased. YFU vahetusprogramm paneb ka üsna palju rõhku vaimsele tervisele ning vahetusõpilasi aidatakse selles osas palju.

Kuidas mitte kaotada suhteid Eestisse jäänud tuttavate-sõpradega?

Ilmselt on paljudel suureks mureks see, et suhtlus sõpradega kaob. Sama mure oli ka minul enne vahetusaastat. Nüüd, peale seda aastat, ma tõesti ei suhtlegi osade inimestega, aga ma arvan, et see on okei. Niimoodi saab tegelikult teada, kes on sinu päris sõbrad, kellega sa ka peale nii pikka aega kokku tahad saada. Mina olen tänu vahetusaastale leidnud nii palju uusi, lahedaid tutvusi ning sõpru ja ma ei tunne, et ma oleks millestki ilma jäänud. Minu päris sõbrad on mul ikka alles.

Ära olles tasub vahetevahel kirjutada oma sõpradele ja tuttavatele. Küsida lihtsalt, et kuidas neil läheb. See näitab ka neile, et sa mõtled nende peale ja võib-olla tunned natuke puudust. Kindlasti aga ei tasu väga tihti või liiga palju kirjutada inimestega, kes koju jäid, sest see võib jälle tekitada koduigatsust. Ja eelkõige peaks pühenduma inimestele, kes aitavad sul muuta selle aja kodust eemal lahedaks ja meeldejäävaks, sest aeg läheb kiiresti ja seda peaks ikka täiega seal kohapeal nautima.

See artikkel on valminud Noorsootöö nädal 10 #looniseomaelu raames, mis toimub 23.-30.november 2020. Vaata rohkem noorsootoonadal.ee 

Vaata ka kogemus- ja inspiratsioonilugusid meie Teeviit tulevikku Youtube kanalist.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend